شهلا ریاحی از پیشکسوتان هنر نمایشی در ایران که سابقه بازی در بسیاری از فلم‌های سینمایی قبل از انقلاب اسلامی (1357) را نیز در کارنامه داشت؛ روز چهارشنبه (11 جدی – 1 جنوری) در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

خانم ریاحی که نام اصلی وی “قدرت زمان وفادوست” بود هفدهم دلو ماه ۱۳۰۵ در تهران متولد شد و پس از تحصیل تا مقطع لیسه در حالی که هفده سال داشت؛ با تشویق همسرش اسماعیل ریاحی که خود از کارگردانان تیاتر و سینما بود؛ با بازی در تیاتر فعالیت هنری خود را آغاز کرد.

وی پس از آن با نام هنری “شهلا ریاحی” در بسیاری از فلم‌های سینمایی و نمایش‌های تلویزیونی ظاهر شد. فلم “خواب های طلایی” به کارگردانی “معز دیوان فکری” نخستین اثر سینمایی بود که وی در آن به ایفای نقش پرداخت.

تصاویری از سالهای دهه سی و چهل خورشیدی از بانو ریاحی

 

فلم سینمایی “نهنگ عنبر ۲” که سال ۱۳۹۵ به کارگردانی سامان مقدم ساخته شد و در سینماهای ایران به نمایش درآمد؛ آخرین اثر سینمایی است که وی به عنوان “هنرمند میهمان” در آن بازی کرد.

خانم ریاحی در مجموع در حدود هفتاد فلم سینمایی ایفای نقش کرد که از جمله شاخص‌ترین آنها می توان از آثاری چون دلشدگان،‌ بچه‌های طلاق، می‌خواهم زنده بمانم، در مسیر تندباد، دو فلم با یک بلیت،‌ پرنده کوچک خوشبختی، پرستار شب و عروسی خون نام برد.

شهلا ریاحی همچنین در سال ۱۳۳۵ پا به عرصه فلمسازی گذاشت و با ساخت اثری سینمایی زیر نام “مرجان” به عنوان نخستین کارگردان زن ایرانی شاخته شد.

وی ضمن فعالیت در زمینه دوبلاژ و نیز گویندگی رادیو،‌ سابقه بازیگری در ۲۷ سریال نمایشی تلویزیونی را در کارنامه دارد که از معروف‌ترین آنها می‌توان به “ایتالیا ایتالیا” به کارگردانی نوذر آزادی، “مهمان پذیر طوبی” اثر منوچهر پوراحمد،‌ “یک میهمان” ساخته حسن هدایت، “همسران” به کارگردانی بیژن بیرنگ و مسعود رسام و نیز “همسایه‌ها” ساخته حسن فتحی اشاره کرد.

خانم ریاحی در کنار فایقه آتشین (گوگوش) خواننده پرآوازه ایرانی

 

این هنرمند پیشکسوت و پرکار به دلیل کهولت و بیماری در سالهای اخیر از فعالیت‌های هنری بازمانده و خانه نشین شده بود. آخرین حضور شهلا ریاحی در یک جمع هنری به اسفند ماه سال ۱۳۹۷ باز می‌گردد که وی در جشن نوروزگان خانه تیاتر شرکت کرده بود.

آریاتودی – بخش فرهنگی

 

Print Friendly, PDF & Email