نیکی میناژ، رپر مشهور امریکایی از اجرای برنامه در جشنواره موسیقی جده (عربستان سعودی) صرف‌نظر کرد؛ او اعلام کرد که این تصمیم را با هدف حمایت از حقوق زنان و دگرباشان جنسی گرفته است.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ قرار بود این سفر هفته آینده انجام شود اما انتقادات گسترده مدافعان حقوق بشر به این خوانندۀ صاحب نام، مانع از عملی شدن این سفر شد.

همچنین پرسش‌هایی درباره چگونگی پوشش او برای هنرنمایی در این جشنواره و محتوای ترانه‌هایش، آنهم در پادشاهی بسیار محافظه‌کار عربستان مطرح شده بود.

انتقادات حقوق بشری به عربستان سعودی به ویژه پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی (اکتبر گذشته در شهر استانبول ترکیه) همچنین دادگاهی شدن ۱۰ تن از زنان فعال حقوق بشر در ماه مارچ به اوج رسید.

نیکی میناژ در بیانیه‌ای اعلام کرد: ” پس از تفکر دقیق، تصمیم گرفتم مطابق با برنامه‌ریزیِ انجام شده برای شرکت در جشنواره بین‌المللی جده عمل نکنم. درحالی که چیزی بیش از اجرای برنامه برای طرفدارانم در عربستان نمی‌خواستم، پس از بررسی بهتر وضعیت به این نتیجه رسیدم که برایم مهم است که بگونه‌ای روشن حمایتم را از حقوق زنان، حقوق دگرباشان جنسی و آزادی بیان اعلام کنم”.

پیش از این روز جمعه نیز بنیاد حقوق بشر مستقر امریکا در نامه سرگشاده‌ای خطاب به خانم میناژ، از او خواسته بود که از تصمیمیش برای شرکت در جشنواره ۱۸ جولای جده صرف‌نظر کند، “پول این رژیم را رد کند و از نفوذش برای آزادی زنان کنشگر استفاده کند”.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

 

Print Friendly, PDF & Email