سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان، از دادستانی کل کشور خواست گزارش‌های مربوط به اتهام تجاوز جنسی به زنان در نهادهای دولتی را با جدیت دنبال کند.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ اخیرا گزارش‌هایی از آزار جنسی زنان در نهادهای مهم پایتخت پخش شده که عاملان آن افراد عالی ‌رتبه قلم داد شده‌ اند.

آقای دانش یکشنبه (۲۳ سرطان) در “کنفرانس ملی هماهنگی نهادهای مبارزه با خشونت علیه زنان” در کابل گفت در صورت اثبات چنین اتهاماتی، دادستانی باید “بدون کمترین تردید و با شجاعت تمام” عاملان آن را افشا کند و سنگین‌ترین حد مجازات را برای آنان در نظر بگیرد. تا “این لکه‌های ننگ از دامن پاک حکومت زدوده شود.”

آقای دانش افزود که اگر این اتهامات به اثبات نرسد، افرادی که دست به اتهامات بی‌ اساس می ‌زنند و چهره بانوان را مخدوش می ‌سازند، باید مجازات شوند.

او تاکید کرد که هر جرم و تخطی از قانون، یک امر شخصی است و هر شخص باید پاسخگوی اعمال خود باشد و “این کمال نامردی و بی ‌انصافی است که برای رسیدن به اهداف سیاسی از هر نوع وسیله نامشروع استفاده کنید و به خاطر عقده‌ های شخصی و به جهت این که دست شما از سوءاستفاده‌ها کوتاه شده، به تخریب و ترور شخصیت انسان‌های پاک دست بزنید.”

دولت افغانستان در ماه‌های اخیر با اتهام‌ آزار جنسی علیه زنان روبرو شده است. حدود دو ماه پیش یک مشاور سابق رییس جمهوری عده‌ای از دولتمردان را متهم کرد که در ازای دادن شغل به زنان، از آنها درخواست رابطه جنسی کرده‌اند. دولت افغانستان این ادعاها را رد کرده اما بی‌بی‌سی اخیرا با زنانی مصاحبه کرده که ادعا می‌کنند مقام‌های عالی حکومتی آنها را مورد آزار جنسی قرار داده‌اند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

 

Print Friendly, PDF & Email