فرانسه، آلمان و بریتانیا امروز (24 سرطان) طی بیانیه ای مشترک خواستار توقف تنش و آغاز گفتگو میان تهران و واشنگتن شدند.

به گزارش بخش جهانی آریاتودی؛ وزیران خارجه این سه کشور در بیانیه ای مشترک گفته اند: ” فشارهای موجود امریکا بر ضد ایران و کاهش و توقف تعهدات ایران در قبال برجام باعث نگرانی شدید جامعه جهانی شده است”.

این کشورها که جزو امضاکنندگان برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) می باشند؛ ضمن اعلام حمایت مجدد از توافق هسته ای با ایران، تاکید کرده اند که تهران موظف است برای کسب ادامه حمایت اروپا، به تمامی مفاد مندرج در توافقنامه برجام پایبند بماند.

این واکنش به دنبال اظهارات دیروز اخیر جواد ظریف – وزیر خارجه ایران – در نیویارک تبارز یافته است.

ظریف روز گذشته گفت: ” اروپایی ‌ها ادعا می ‌کنند که تمایل دارند برجام را حفظ کنند؛ اما هنوز شاهد این نبوده ایم که برای حفظ برجام به سرمایه گذاری حاضر باشند. برجام عقیم مانده است”.

یک سال پس از خروج یک جانبه ایالات متحده از برجام، تهران اعلام کرد که میزان ذخایر یورانیوم غنی شده خود را به بیش از آنچه در برجام پیش ‌بینی شده، رسانده و سطح غنی‌ سازی را نیز تا ۴/۵ درصد افزایش خواهند داد.

امانویل بون، مشاور ارشد رییس جمهوری فرانسه هفته گذشته، به هدف رایزنی برای کاهش تنش بین ایران و امریکا به تهران سفر کرده بود.

پس از این سفر؛ دفتر رسانه ای امانویل مکرون رییس جمهوری فرانسه اعلام کرد: ” ما به رییس‌ جمهور روحانی گفتیم شرایط احتمالی توقف (تنش‌ها) چیست و حالا منتظر پاسخ ایرانی‌ ها هستیم. اما نقطه شروعِ مد نظر آنها نسبتا دور است چون خواستار لغو فوری تحریم‌ها هستند”.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email