مجلس سنا به برگزاری نمایشگاهی “مجموعه جنگ و صلح؛ چادری در مقابل لنگی” واکنش نشان داده و آن را توهین به عنعنات فرهنگی و دینی مردم افغانستان عنوان کرد.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ فضل هادی مسلمیار رییس مجلس سنا در نشست امروز (یک‌شنبه، 9 سرطان) این مجلس گفت که هیچ کسی حق توهین به فرهنگ دینی مردم افغانستان را ندارد.

او بیان داشت: ” متاسفانه کسانی در افغانستان هستند که هر چقدر پول داشته باشند باز هم تلاش می کنند که پروژه بگیرند؛ ولی مردم افغانستان حاضرند برای حفظ شعایر دینی شان سر بدهند؛ اما از آن نگذرند”.

او از سناتوران خواست که برای معرفی برگزارکنندگان این نمایشگاه به نهادهای عدلی و قضایی رای تایید دهند و سناتوران حاضر در نشست امروز مجلس سنا نیز به این امر رای موافق دادند.

گفتنی است که نمایشگاه سه روزه‌ زیر عنوان “مجموعه جنگ و صلح؛ چادری در مقابل لنگی” از سوی برخی فعالان زن از جمله فرخنده زهرا نادری نماینده پیشین کابل در مجلس از تاریخ 6 تا 9 سرطان در قصر چهلستون در کابل برگزار شده است.

در این نمایشگاه چادری و لنگی به عنوان دو پوشش سنتی افغانستان مورد انتقاد قرار گرفته و برگزار کنندگان نمایشگاه معتقد اند که این دو پوشش می تواند زیباتر شده و با چادری مدرن می‌ توان با مرد سالاری در افغانستان مقابله کرد.

اما برخی سناتوران با واکنش شدید به برپایی این نمایشگاه، با اشاره به این که چادری و لنگی “نماد دینی” مردم افغانستان است، بیان داشتند که تمسخر چادری و لنگی پروژه غربی است که می ‌خواهد زنان را از این طریق به “بی‌حجابی و فحشا” دعوت کند.

گلالی اکبری یکی از سناتوران گفت: ” راه اندازی نمایشگاه جلوگیری از چادری و لنگی مستقیما توهین به فرهنگ مردم افغانستان است؛ زیرا زنان به عنوان حجاب از چادری استفاده می‌ کنند، نباید فرهنگ مردم نادیده گرفته شود، اگر اینطور شود فرهنگ اصیل خود را از دست می ‌دهیم”.

در این نمایشگاه، چادری به عنوان نماد زن ستیزی در افغانستان تعبیر شده است.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email