مقام‌های طالبان برای نخستین بار به چند سینما در کابل اجازه دادند که برای نمایش فیلم‌های محدودی بازگشایی شوند. بنا به گزارش‌ها، چهار سالن نمایش، از جمله سینماهای «آریانا» و «نما رسانه» در کابل از روز شنبه فیلم‌های کوتاه یک جشنواره فیلم را نمایش می‌دهند.

در اولین جشنواره فیلم «دید نو» پس از روی کارآمدن طالبان، ۳۷ فیلم کوتاه مستند به نمایش در می‌آیند. این فیلم‌ها توسط انسیتیو دولتی «افغان فیلم» تحت مدیریت طالبان و فیلم‌سازان مستقل ساخته شده‌اند.

ظاهرا شماری از این فیلم‌ها در سال‌های گذشته ساخته شده‎‌اند.

تصاویری از سالن‌های نمایش در این دو سینما منشر شده است، در میان تماشاگران، شمار انگشت شمار زنان نیز دیده می‌شوند که با حجاب کامل مورد نظر حکومت طالبان حضور دارند.

در دوره اول تسلط طالبان بر افغانستان در دهه ۱۹۹۰ تماشای فیلم، موسیقی، تلویزیون ممنوع و حرام اعلام شده بود و متخلفان مجازات می‌شدند.

در دهه ۱۹۸۰ در کابل ۱۸ سینما و سالن نمایش وجود داشتند که شامل سینما‌های دولتی و خصوصی بود.

نمایش یک فیلم در سینمایی در کابل

نمایش یک فیلم در سینمایی در کابل، ۲۶ آگوست ۲۰۲۲

نمایش فیلم‌ها از روز شنبه (۳ سنبله/شهریور) آغاز شد و تا چهار روز ادامه دارد.

عبدالباسط لبیب، رئیس هنر و ادبیات در تلویزیون ملی افغانستان تحت اداره طالبان گفت که بنا به فراخوانی که اعلام شد، فیلم‌های زیادی به این جشنواره ارسال شد.

پس از چهار روز نمایش فیلم‌های جشنواره فیلم، قرار است از سوی مسئولان طالبان به برندگان «بهترین فیلمنامه»، «بهترین کارگردانی» و «بهترین مستند» با تصمیم هیئت داوران جوایزی اهدا شود.

فیلم‌هایی در این جشنواره به نمایش درآمده‌اند از سوی انستیو دولتی افغان فیلم تحت اداره طالبان تایید شده‌اند و بهموضو‌های اجتماعی مانند یتیمان، بیوه‌ها و افراد کم درآمد و مسائل مذهبی می‌پردازد.

مردم در برابر سینمایی در کابل

فهرستی از فیلم‌ها بر دیوار سینمایی در کابل

شرکت‌کنندگان و فیلم‌سازان از این اقدام طالبان شگفت زده شده‌اند.

عاطفه محمدی، کارگردانی که فیلم‌اش در این جشنواره به نمایش گذاشته شده است، به طلوع‌نیوز گفته است: «تقریبا معجزه معلوم می‌شود که در این شرایط سینماها در افغانستان باز شوند و ما بتوانیم فیلم پخش کنیم.»

بازگشایی سالن‌های این دو سینما در حالی صورت می‎‌گیرد که طالبان، دو ماه پس از ورود به کابل اعلام کرد که زنان نمی‌توانند پس از این در نمایشنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی نقش و حضور داشته باشند.

طالبان در نوامبر سال گذشته با انتشار فرمان ۸ ماده‌ای پخش «فیلم‌های مغایر اصول شرعی و افغانی، فیلم‌هایی‌ که سبب بد‌اخلاقی اجتماعی می‌شوند» را نیز منع می‌کرد.

بی بی سی

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email