مفتی نور ولی محسود، رهبر تحریک طالبان پاکستان می‌گوید که اگر گفتگوهای این تحریک با دولت پاکستان شکست بخورد، به حملات خود علیه نیروهای امنیتی پاکستان ادامه خواهند داد.

در ویدیویی که روز چهارشنبه، ۸ سرطان منتشر شده محسود می‌گوید هنوز پیشرفت چشم‌گیری در گفتگوها به میان نیامده است.

مذاکرات میان دولت پاکستان و تحریک طالبان این کشور با میانجی‌گیری سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله طالبان بعد از به قدرت رسیدن طالبان در کابل آغاز شده است.

رهبر تحریک طالبان پاکستانی می‌گوید که خواست اصلی آن‌ها لغو ادغام مناطق قبیله‌ای تحت اداره فدرال با منطقه خیبر پختونخوا است.

دولت پاکستان در سال ۲۰۰۸ این دو منطقه را با هم ادغام کرد.

محسود می‌گوید تحریک طالبان پاکستان از این خواست خود “عقب‌نشینی نخواهد کرد.”

رئیس تحریک طالبان پاکستان می‌گوید این گروه در مورد ادغام فدرال با منطقه خیبرپختونخوا سازش نمی‌کنند، زیرا به گفته او این موضوع اعتبار و جایگاه تحریک طالبان پاکستان را تضعیف خواهد کرد.

مفتی محسود معتقد است که به دلیل افزایش حملات آن‌ها بر نیروهای امنیتی پاکستان، دولت این کشور مجبور شده است که به مذاکره با این گروه تن دهد.

از زمان به دست گرفتن قدرت توسط طالبان در افغانستان در اواسط ماه اگست سال گذشته، پاکستان شاهد افزایش حملات پیکارجویان طالب پاکستانی بوده است.

دولت پاکستان به صورت پیوسته تحریک طالبان پاکستان این کشور را به استفاده از خاک افغانستان برای انجام حملات علیه آن‌ها متهم کرده است مساله‌ای که محسود آن را رد می‌کند.

او مدعی شد: “ما از خاک خودمان می‌جنگیم. بنابراین بحثی در مورد بدتر شدن روابط (پاکستان) با طالبان افغانستان وجود ندارد.”

رئیس تحریک طالبان پاکستان تأیید کرد که برخی از زندانیان آن‌ها از بازداشت دولت پاکستان آزاد شده‌اند، اما جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نکرد.

وی در ادامه گفت که دولت پاکستان به بازداشت اعضای تحریک طالبان پاکستان در جریان گفتگوهای صلح بین دو طرف ادامه داده است.

محسود می‌گوید ارتش پاکستان حاکمیت واقعی این کشور را در دست دارد و تحریک طالبان پاکستانی در حال حاضر به طور مستقیم با جنرال فیض حمید، رئیس پیشین سازمان استخبارات ارتش پاکستان (آی‌اس‌آی) و فرمانده کنونی قول اردوی ارتش این کشور در پشاور در حال مذاکره است.

مفتی نور ولی محسود درباره نقش طالبان افغان گفت آن‌ها تنها میزبان و تسهیل‌کننده گفتگوها نیستند، بلکه نقش میانجی‌گری را نیز به عهده دارند.

در ماه جون ۲۰۱۸ هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی مواضع طالبان پاکستانی در مرز میان افغانستان و پاکستان را بمباران کرد.

در اثر این عملیات هوایی، ملا فضل‌الله، رهبر تحریک طالبان پاکستانی کشته شد.

مفتی نور محسود بعد از کشته شدن ملا فضل‌الله مسئولیت رهبری تحریک طالبان پاکستانی را به عهده گرفت.

ایالات متحده امریکا در سال ۲۰۱۹ محسود را به دلیل هدایت حملات مرگبار علیه پاکستان به عنوان یک تروریست جهانی معرفی کرد.

شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۲۰ نام او را در فهرست سیاه تحریم‌های خود شامل کرد.

Print Friendly, PDF & Email