رئیس جمهور امریکا روز چهارشنبه در پاسخ به نگرانی متحدان اروپایی‌اش از تهاجم احتمالی روسیه به کشورهای اروپایی وعده سپرد که از تمام خاک اروپا دفاع کند.

به این منظور، جو بایدن حضور نظامی امریکا در اروپا را افزایش می‌دهد که شامل پایگاه‌های دایمی و اعزام بیشتر نیروها به آنجا می‌شود.

به نقل از روزنامه فایننشل تایمز، امریکا به منظور تقویت خطوط دفاعی ناتو در شرق اروپا، پایگاه‌های نظامی دایمی قول اردوی پنجم ارتش امریکا را در پولند ایجاد می‌کند، ۵ هزار سرباز بیشتر به رومانیا می‌فرستد و ماموریت‌های دوره‌ای نیروهای امریکایی در کشورهای بالتیک را افزایش می‌دهد.

این تقویت نظامی به شرق اروپا محدود نخواهد ماند. ۲ واحد جنگنده‌های اف-۳۵ امریکا به بریتانیا اعزام خواهد شد، سیستم‌های جدید دفاع هوایی در ایتالیا و آلمان مستقر شده و ناوشکن‌های امریکایی در آب‌های اسپانیا از ۴ به ۶ افزایش خواهد یافت.

جو بایدن خطاب به رهبران اروپایی در نشست مادرید گفت که هدف از افزایش نیروها و تسلیحات نظامی، «دفاع از هر ذره کشورهای همپیمان» است. او رئیس جمهور روسیه را متهم کرد که صلح را در اروپا «درهم شکسته» است.

انتظار می‌رود که کشورهای عضو ناتو مصارف نظامی خود را بالا ببرند. آنها همچنان به دفاع و حمایت بلندمدت از اوکراین متعهد شدند.

در این نشست از فنلند و سویدن نیز رسما برای پیوستن به ناتو دعوت شد.

سرمنشی ناتو نشست مادرید را «بزرگترین تغییر در سیستم دفاع جمعی اعضای ناتو از زمان جنگ سرد» توصیف نمود.

در این نشست قرار است ناتو روی برنامه‌های جدید دفاعی موافقت کند که بخشی از آن، افزایش نیروهای آماده‌باش از ۴۰ هزار به ۳۰۰ هزار نفر است.

Print Friendly, PDF & Email