باشندگان ولسوالی بلخاب ولایت سرپل می‌‌گویند که صد‌ها خانواده از ترس جنگ میان طالبان و مولوی مهدی فرمانده نارضی این گروه به کوه‌ها آواره شده‌اند.

به گفته آنان، باشندگان قریه جات قلعه گک، تخشار، چنارک، هوش، لرکرد و برخی قریه های دیگر بلخاب از دو روز به این طرف به کوه‌ها فرار کرده اند.

این باشندگان ترس آنکه در جنگو دو طرف طالبان، پایمال نشوند، به کوه‌ها فرار کرده اند.

همزمان با این، شورای علمای شیعه افغانستان از احتمال آزار و اذیت غیر نظامیان در جنگ میان گروهی طالبان در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل ابراز نگرانی کرده است.

این شورا شب گذشته (4 سرطان) با نشر اعلامیه‌ای در مورد جنگ بلخاب، گفته که با تسلط طالبان (بر افغانستان) انتظار می‌رفت بی‌نظمی‌ها، ناامنی‌ها و جنگ خاتمه یابد؛ ولی شعله‌های جنگ در مناطقی از نو در حال سر کشیدن است.

در اعلامیه گفته شده که بروز خشونت در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل نگرانی هایی را به وجود آورده است.

این شورا گفته که برای جلوگیری از جنگ در بلخاب، هیأتی را در تفاهم با طالبان و مولوی مهدی برگزید؛ اما به گفته شورای علمای شیعه “افراد کوتاه بین در اثر رقابت‌های ناسالم نقش منفی بازی کرد و موانعی بر سر راه هیأت خلق و به مشتعل شدن آتش جنگ کمک کردند.”

شورای علمای شیعه در ادامه تأکید کرده است که جنگ ویرانگر است و به هیچ‌ دلیلی به نفع کشور و ملت نیست.

با این حال، این شورا از طرفین درگیر در بلخاب خواسته است که هرچه عاجل به نبردهای مسلحانه نقطه پایان بگذارند و منازعات و مسایل مورد اختلاف شان را از طریق گفتگو حل کنند.

شورای علمای شیعه تاکید کرده که طرفین جنگ در بلخاب مطابق حکم صریح پیامبر اسلام نباید به جان، مال، آبرو و ناموس غیرنظامیان تعرض کنند.

این شورا اضافه کرده که معضل بلخاب نشات گرفته از نارضایتی مولوی مهدی، فرمانده طالبان است: “بنابراین، معضله باید به‌گونه‌ای درون امارتی حل گردد و به بخش‌های دیگری از جامعه و مناطق کشور تسری داده نشود.”

در اعلامیه تاکید شده که مردم ملکی و غیر دخیل در جنگ نباید مورد آزار و اذیت قرار گیرند.

همچنین آن عده مردمی که از ترس جنگ خانه‌های خویش را ترک کرده‌اند، زمینه برگشت مطمئن و آرام‌ آن‌ها به خانه‌های‌شان فراهم شود.

این در حالی است که از سه روز به این طرف طالبان از چهارطرف بر ولسوالی بلخاب ولایت سرپل هجوم برده اند.

این لشکرکشی پس از آن صورت می‌گیرد که مولوی مهدی تنها فرمانده هزاره این گروه به درخواست حکومت مرکزی مبنی بر برگشت به کابل، پاسخ منفی داد.

مهدی گفته که او در خانه اش می نشیند و به کابل نمی آید؛ اما حکومت طالبان برای حذف او از زور کار می‌گیرد.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email