فارن پالیسی به یک گزارش سازمان ملل متحد دست یافته که نشان می‌دهد طالبان مرتکب کشتار غیر نظامیان و سوء استفاده از زنان و کودکان، شده‌اند.

سازمان ملل افزوده، سوء استفاده از زنان و کودکان، خفه کردن رسانه‌ها، هدف قرار دادن فعالان جامعه مدنی، تعطیلی سازمان‌های حقوق بشری و جایگزینی آموزش عمومی با تلقینات مذهبی شدید از سوی گروه طالبان اعمال شده است.

در این گزارش، جزییات نقض و سوء استفاده‌های فاحش از سوی گروه طالبان تذکر یافته است.

گزارش آشکار می‌سازد که تعامل نزدیک به یک سال سازمان ملل با طالبان تفاوت چندان چندانی در بی‌توجهی این گروه به حقوق اولیه بشر از جمله حقوق دسترسی به غذا و آموزش ایجاد نکرده است.

در این گزارش گفته شده که کنترل طالبان بر سازمان‌های غیردولتی اعم از محلی و بین‌المللی، به این گروه امکان دسترسی به کمک‌های تدارکاتی را داده که آن‌ها را قادر ساخته است تا این کمک‌ها را به جنگجویان شان توزیع کنند.

براساس گزارش فارن پالیسی به نقل از گزارش سازمان ملل، طالبان در برابر مخالفان‌شان در سراسر کشور دست به کشتار زده‌اند.

این رسانه می‌افزاید که منابع داخل و خارج از افغانستان گزارش می‌دهند که طالبان در دره پنجشیر مردم را کشته، بازداشت کرده، مورد ضرب‌وشتم و شکنجه قرار داده و خانه‌های‌شان را به آتش کشیده‌اند.

این گزارش سازمان ملل از سوی نمایندگی این سازمان “یونما” تهیه شده است.

در این گزارش به قتل‌های فراقانونی، بازداشت‌های خودسر، شکنجه و بدرفتاری، با افراد متهم به ارتباط با جبهه مقاومت ملی نیز اشاره شده است.

بر بنیاد این گزارش، زنان و کودکان به طور نامتناسب تحت تأثیر فقر شدید ناشی از سوء‌مدیریت اقتصادی طالبان قرار دارند.

در این گزارش آمده است که طالبان در حال جایگزینی برخی مکاتب دولتی با مدرسه‌هایی هستند که کودکان در آنها در معرض آزار و رادیکال شدن قرار دارند.

گزارش یونما خاطرنشان می‌کند که “هدف قرار دادن فعالان، روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌ها باعث شده است که اکثریت آنها از خودسانسوری برای امنیت خود استفاده کنند.”

در این گزارش آمده که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و اداره حمایت از حقوق بشر وزارت عدلیه، لغو شده‌اند و زندان‌ها از عرضه خدماتی مانند غذا، مسکن، بهداشت و سایر خدمات کوتاهی می‌کنند.

گزارش افزوده، برخی منابع نزدیک به طالبان گفته‌اند ناامیدی فزاینده به دلیل فقر شدید و گرسنه‌گی میلیون‌ها شهروند، به نقطه اوجش رسیده است که در نتیجه ناراحتی جایش را به خشم خواهد داد.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email