یک گزارش دبیر کل سازمان ملل به شورای امنیت این نهاد که در دسترس خبرگزاری فرانسه و رویترز قرار گرفته طالبان و متحدانش را متهم کرده که آن‌ها بیش از صد نفر از اعضای دولت پیشین افغانستان از جمله افسران نظامی، امنیتی و افراد همکار با نیروهای بین المللی را کشته‌اند.

طالبان گفته‌اند این “معلومات دبیرکل سازمان ملل نادرست است” و بار دیگر تاکید کرده که پس از اعلام عفو عمومی رهبر این گروه، نیروهای طالبان اجازه زیان رساندن به کسی را ندارند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توییتی نوشته است:”معلومات سرمنشی سازمان ملل متحد که گویا صد تن از اعضای دولت پیشین پس از حاکمیت امارت اسلامی کشته شده اند، درست نیست.”

او تاکید کرده که “پس از عفو عمومی، به هیچ‌کسی اجازه نیست به کسی زیان برساند، اگر بر اثر انتقام‌جویی شخصی کدام واقعه‌ای شده باشد، ما‌ آن رابررسی نموده و عاملان آن را مجازات کرده‌ایم.”

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که ” با وجود اعلام عفو عمومی برای اعضای دولت پیشین، نیروهای امنیتی و کسانی که با نیروهای بین‌المللی کار می‌کردند، کشته شده اند.”

آقای گوترش گفته که “یوناما، (دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل) همچنان ادعاهای موثق درباره قتل، ربودن و سایر موارد نقض علیه این افراد را دریافت می‌کند.”

 

.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در دفتر کارش در کابل

در گزارش سازمان ملل آمده که بیش از دو سوم این قتل‌ها “فراقانونی (صحرایی) بوده که توسط مسئولان دوفاکتو کشور (طالبان) یا اعضای آن” انجام شده است.

علاوه بر این، “مدافعان حقوق بشر و کارکنان رسانه‌ها همچنان مورد حمله، ارعاب، آزار و اذیت، دستگیری خودسرانه، بدرفتاری و قتل قرار دارند.”

این گزارش همچنین به تشریح سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز زنان و محدودیت طالبان برای دسترسی زنان و دختران به آموزش و کار پرداخته است.

این در حالی است که دبیرکل سازمالن ملل اخیرا در سخنرانی در جلسه ویژه شورای امنیت در ۲۶ ژانویه برای بررسی وضعیت افغانستان خواستار آزادسازی ۱.۲ میلیارد دلار پول صندوق بازسازی افغانستان مسدود در بانک جهانی شد و در همین حال از طالبان نیز خواست که دولت فراگیر ایجاد کند و به حقوق زنان و دختران احترام بگذارد.

پس از تسلط طالبان بر کشور که کشورهای غربی حامی مالی افغانستان گروه طالبان را همچنان در فهرست تحریم‌های مالی خود قرار داده اند نهادهای مرتبط سازمان ملل متحد تبدیل به کانال اصلی ارسال و توزیع کمک‌های بشردوستانه بین المللی به افغانستان شده است.

آقای گوترش در توییتی نیز نوشته است که “اقتصاد افغانستان در مسیر نزولی قرار گرفته است. برای عقب کشیدن آن از لبه پرتگاه سقوط، باید به سرعت نقدینگی تزریق شود. زمان این کار اساسی است. (اگر) اقدامی نشود، زندگی‌ها از بین می‌روند، ناامیدی و افراط گرایی رشد خواهد کرد.”

Print Friendly, PDF & Email