در جریان نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره صف آرایی نیروهای روسیه در پشت مرزهای اوکراین که به درخواست آمریکا برگزار می شد، نمایندگان آمریکا و روسیه مشاجره کرده اند.

لیندا توماس- گرینفیلد سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت که بسیج نیروهای روسیه بزرگترین صف آرایی نظامی در چند دهه اخیر در اروپاست.

همتای روس او، واسیلی نبنزیا، در مقابل آمریکا را به دامن زدن به تشنج و مداخله غیرقابل قبول در امور روسیه متهم کرده است.

آمریکا و بریتانیا قول داده اند در صورت حمله روسیه به اوکراین، تحریم هایی بیشتری بر این کشور اعمال کنند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در آغاز این جلسه در بیانیه ای نسبت به “پیامدهای شدید” هر گونه “ترک دیپلماسی از سوی روسیه” هشدار داد.

پیشتر روسیه سعی داشت مانع برگزاری این نشست شود.

یک مقام آمریکایی گفت که تحریم های واشنگتن رابطه مالی افراد نزدیک به کرملین با نظام مالی بین المللی را قطع خواهد کرد.

آقای نبنزیا در نشست روز دوشنبه شورای امنیت گفت که هیچ دلیل قابل اثباتی برای برنامه ریزی روسیه برای حمله به اوکراین وجود ندارد و سازمان ملل صف آرایی نیروهای روسیه را تایید نکرده است.

او گفت که روسیه اغلب نیروهایش را در داخل خاک خود مستقر می کند و این ربطی به واشنگتن ندارد.

او گفت: “همکاران غربی ما درباره نیاز به کاهش تنش ها صحبت می کنند. اما اول از همه خودشان هستند که به تنش دامن می زنند و با رجز خوانی سطح تنش را بالامی برند. بحث درباره تهدید وقوع جنگ به خودی خود تحریک کننده است. شما انگار خودتان به دنبال جنگید. می خواهید جنگ شود. منتظرید جنگ شود تا حرفهایتان به واقعیت تبدیل شود.”

او افزود: “این فقط مداخله غیرقابل قبول در امور داخلی کشور ما نیست، تلاشی برای گمراه کردن جامعه بین المللی درباره وضعیت واقعی منطقه و دلایل تنش های جاری جهانی است.”

خانم توماس-گرینفیلد گفت که آمریکا همچنان بر این باور است که راه حلی دیپلماتیک وجود دارد اما اخطار داد که اگر روسیه به اوکراین حمله کند، عواقب “وحشتناکی” خواهد داشت و آمریکا قدم های قاطعانه برخواهد داشت.

او گفت: “این بزرگترین… بسیج نیروها در اروپا در دهه های اخیر است.”

“همین حالا که اینجا نشسته ایم روسیه درحال اعزام نیروها و تسلیحات حتی بیشتری برای پیوستن به آنهاست.”

او افزود که مسکو قصد دارد شمار نیروهای خود در کشور همسایه، بلاروس، در پشت مرزهای اوکراین را به اندازه 30 هزار نفر افزایش دهد.

همزمان تلاش های دیپلماتیک ادامه دارد و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه تلفنی با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه صحبت کرده است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا قرار است روز سه شنبه با سرگی لاوروف همتای خود از روسیه گفت و گو کند.

نیروهای اوکراینی در خط مقدم جنگ در شرق اوکراین در دونباس

 

پیشتر در این روز لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، از یک طرح پارلمانی تازه برای گسترش تحریم ها علیه روسیه در صورت حمله این کشور به اوکراین خبر داد.

دولت بریتانیا درحال حاضر فقط قادر به تحریم کسانی است که مستقیما در اقدامات روسیه در اوکراین نقش دارند. اما اختیارات تازه به دولت بریتانیا اجازه خواهد داد طیف خیلی گسترده تری از افراد و شرکت ها را هدف بگیرد.

روسیه گفت که تهدید به اعمال تحریم های بیشتر نتیجه معکوس خواهد داشت و به شرکت ها و سهامداران بریتانیایی لطمه خواهد زد.

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین این طرح را “حمله ای بی پرده به کسب و کار” توصیف کرد و گفت به اقداماتی تلافی جویانه منجر خواهد شد.

روسیه حدود ۱۰۰ هزار سرباز، تانک، توپخانه و موشک را در نزدیکی مرزهای اوکراین مستقر کرده اما می گوید قصد حمله به این جمهوری سابق شوروی، که از طرف دیگر هم مرز اتحادیه اروپاست، را ندارد.

خانم تراس در سخنانی در مجلس عوام گفت که مصوبه تازه – که روز ۱۰ فوریه مطرح خواهد شد – خود به خود تحریم هایی را اعمال نخواهد کرد اما “در صورت تهاجم روسیه به اوکراین” اختیارات تازه ای در اختیار دولت می گذارد.

وزارت خارجه بریتانیا می گوید که تدابیر تازه به بریتانیا امکان می دهد “هم گام با آمریکا و سایر متحدان، برخی دارایی ها را مسدود و سفر (مقام های روسیه) را ممنوع کند.”

خانم تراس گفت: “مطمئن خواهیم شد همه کسانی که در اقدامات تهاجمی و بی ثبات کننده کرملین نقش دارند، متحمل هزینه ای سنگین خواهند شد.”

“دارایی های آنها در بریتانیا مسدود خواهد شد. هیچ کسب و کار یا شهروند بریتانیایی قادر به معامله با آنها نخواهد بود. و اگر بخواهند وارد بریتانیا شوند، مانع آنها خواهیم شد.”

خانم تراس گفت که این تدابیر شدیدترین تحریمی است که علیه روسیه وضع می شود.

Ukrainian Ambassador Sergiy Kyslytsya and US Ambassador Linda Thomas-Greenfield speaking to journalists

گزارش ها حاکیست که آمریکا هم فهرستی از افراد و بستگان افرادی که ممکن است با تحریم روبرو شوند تهیه کرده است.

خانم تراس قبلا خطر حمله روسیه به اوکراین را یک “تهدید واقعی” توصیف کرده و گفته این اتفاقی “وحشتناک برای اروپا” خواهد بود.

بریتانیا همچنین درحال ارسال سلاح به اوکراین بوده و به سایر متحدان ناتو در همسایگی اوکراین پیشنهاد کمک داده است.

خانم تراس که در دو هفته آینده به کی‌یِف و مسکو سفر خواهد کرد، گفت که بریتانیا ۲۰ هزار سرباز را در اوکراین آموزش داده، موشک های ضدتانک ارسال کرده و از نیروی دریایی و بخش انرژی این کشور حمایت کرده است.

بریتانیا بیش از ۹۰۰ پرسنل نظامی در استونی و بیش از ۱۰۰ پرسنل در اوکراین دارد که بخشی از ماموریت آموزشی هستند.

روسیه از غرب می خواهد از عضویت اوکراین در ناتو جلوگیری کند. براساس پیمان ناتو، اگر یکی از اعضا هدف حمله مسلحانه قرار گرفت، سایر اعضا به کمک آن خواهند رفت.

آمریکا این درخواست را رد کرده است.

ناتو ۳۰ عضو دارد که علاوه بر آمریکا و بریتانیا شامل لیتوانی، لتونی و استونی – جمهوری های سابق شوروی – در همسایگی روسیه می شود.مسکو نیروهای ناتو در شرق اروپا را تهدید مستقیم برای امنیت خود قلمداد می کند.

آقای پوتین از دیرباز استدلال کرده است که آمریکا ضمانت سال ۱۹۹۰ خود دایر بر اینکه ناتو دیگر رو به شرق گسترش نخواهد یافت را زیر پا گذاشته است. تعبیر طرف ها از اینکه آمریکا دقیقا چه قولی داده بود متفاوت است.

روسیه شبه جزیره کریمه اوکراین را در سال ۲۰۱۴ به خاک خود ضمیمه کرد. این کشور همچنین از شورشیانی که بخش های وسیعی از منطقه دونباس در شرق اوکراین را اشغال کرده اند حمایت می کند. حدود ۱۴ هزار نفر در جنگ شرق اوکراین کشته شده اند.

Print Friendly, PDF & Email