نتایج اولیه گزارشی مستقل درباره مهمانی‌های دفتر بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در دوره محدودیت‌های کرونا، از “کوتاهی جدی” در رعایت محدودیت‌ها و مقرراتی خبر داده که دولت برای عموم مردم تعیین کرده بود.

آقای جانسون در اولین واکنش به این گزارش به نمایندگان مجلس بریتانیا گفت که “یافته‌های کلی آن را به تمامی می‌پذیرد.”

سو گری، از کارمندان ارشد دولت بریتانیا در گزارش خود از “ناکامی در رهبری و قضاوت از سوی بخش‌های مختلف” دفتر نخست‌وزیری و کابینه نوشته است.

این گزارش بعد از چند روز انتظار، امروز تحویل دفتر نخست وزیری و سپس برای عموم منتشر شد.

خانم گری در این گزارش که نسخه اولیه آن منتشر شده، درباره اتهامات نقض مقررات کووید در دفتر نخست وزیری در دوره قرنطینه و محدودیت‌های شدید عمومی تحقیق کرده است.

این اتهامات آقای جانسون را با فشار سیاسی کم‌سابقه و درخواست برای کناره‌گیری از مقام نخست وزیری روبرو کرده است.

خانم گری گفته است که دست او برای انتشار نتایج تحقیق درباره ۱۲ مهمانی و رویداد دفتر نخست وزیری بسته بوده چون تحقیقات پلیس لندن درباره این موارد همچنان ادامه دارد.

رفتار دولت در چهار مهمانی دیگری که در این گزارش به آنها اشاره شده مورد انتقاد قرار گرفته اما خانم گری نوشته است که اتفاقات این رویدادها به مرحله‌ای نرسیده که تحقیقات جنایی درباره آن آغاز شود.

خانم گری گفته است که بعضی از این رویدادها نباید برگزار می‌شد. او در این گزارش از شخص خاصی نام نبرده و از هیچ سیاستمداری به صراحت انتقاد نکرده است.

بعد از انتشار گزارش، بوریس جانسون در مجلس عوام گفت: “در ابتدا می خو‌اهم بگویم که متاسفم؛ برای اتفاقاتی که به درستی با آن روبرو نشدیم، متاسفم و همین طور به خاطر شیوه‌ای که با این مسائل برخورد شد.”

او گفت که پیام این گزارش را دریافت کرده و وعده بهبود وضعیت را داد.

کی‌یر استارمر، رهبر حزب کارگر بریتانیا، حزب اصلی مخالف، آقای جانسون را “مردی بی‌شرم” توصیف کرد که همچنان حاضر نیست بعد از یافته‌های گزارش سو گری استعفا کند.

اتهام برگزاری مهمانی در دفتر نخست وزیری در زمانی که هر نوع تجمعی از سوی دولت ممنوع شده بود، باعث خشم عمومی در بریتانیا شده است.

رسانه‌های بریتانیا از جمله بی‌بی‌سی واکنش انتقادی مردم عادی از جمله کسانی را منتشر کرده‌اند که نزدیکانشان را در اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

آقای جانسون قبلا به خاطر شرکت در یک رویداد “مشروب خود را بیاورید” در دفتر نخست وزیری در روز ۲۰ مه ۲۰۲۰، عذرخواهی کرده و گفته بود تصور می کرد که یک “رویداد کاری” بود است.

چند روز پیش هم گزارش‌هایی از برگزاری جشن تولد در “اتاق کابینه” برای آقای جانسون در ماه ژوئن ۲۰۲۰ فاش شد.

Print Friendly, PDF & Email