رئیس‌ جمهور ترکیه بامداد امروز با اعلام خبر سفر رئیس جمهور اسرائیل به این کشور در اوایل ماه فوریه خاطرنشان ساخت با این سفر مرحله جدیدی در روابط دو طرف آغاز می شود.

اردوغان طی یک گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد که اسحاق هرتزوگ ،رئیس جمهور اسرائیل در اوایل ماه میلادی فوریه به ترکیه سفر می کند و با این سفر مرحله جدیدی در روابط دو طرف آغاز می شود.
وی گفت: “آماده همکاری با اسرائیل در همه زمینه ها از جمله گاز هستیم”.

معرفی وزیر دفاع جدید اسرائيل - اسپوتنیک ایران, 1920, 18.11.2021

پیش از این، رئیس جمهور اسرائیل نیز با اشاره به تماس اخیر خود با رئیس‌جمهور ترکیه، بر لزوم افزایش همکاری‌های تل‌آویو با آنکارا تاکید کرد.
وزیر امور خارجه ترکیه هم چند روز قبل برای اولین‌بار طی سیزده سال اخیر، با همتای خود در اسرائیل تماس گرفته و حال او را پس از ابتلا به ویروس کرونا جویا شد.
“پینی آویوی” سفیر سابق اسرائیل در آنکارا نیز چندی پیش گفته بود رئیس‌جمهور ترکیه با جدیت به دنبال عادی‌سازی مناسبات با تل‌آویو و حفظ روابط اقتصادی دو کشوراست.
ترکیه و اسرائیل از ماه مه ۲۰۱۸ – و بعد از اینکه آنکارا به بهانه افزایش حملات اسرائیل به نوار غزه و تصمیم “دونالد ترامپ” رئیس‌جمهور آمریکا برای انتقال سفارتخانه از تل‌آویو به بیت المقدس، سفیر اسرائیل را اخراج کرد – به‌صورت متقابل سفیر نداشتند.
Print Friendly, PDF & Email