ترانه “نفسم” آریانا سعید، خواننده مشهور افغان در فهرست آهنگ‌های مورد علاقه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در سال ۲۰۲۱ است.

آقای بلینکن در توییتر لینک حساب شخصی‌اش سایت “اسپاتیفای” را نشر کرده است که در میان فهرست آهنگ‌های بین‌المللی آن، ترانه “نفسم” آریانا سعید هم آمده است. آهنگ‌ساز این ترانه داوود و موسیقی ساخته اشکان عرب است و چند ماه پیش از تسلط طالبان بر کابل در بخش “ابرستاره” تلویزیون طلوع کابل اجرا شد.

آریانا سعید در جریان عملیات تخیله توسط نیروهای آمریکا در اواخر ماه اوت/آگوست از افغانستان خارج شد.

طالبان نشر آواز زنان در رسانه‌ها را منع کرده است، در دستورالعملی که وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان نشر کرده، پخش موسیقی و چهره زنان از رسانه‌های تصویری منع شده است.

آقای بلینکن در توییتر نوشته است: “موسیقی مردم را دور هم جمع می‌کند – از مرزها و هر چیز دیگری که ممکن است ما را از هم جدا کند، فراتر می‌رود. با نزدیک شدن به آخر سال ۲۰۲۱، بعضی از آهنگ‌های مورد علاقه‌ام را که امسال (یا اخیرا) توسط هنرمندان سراسر جهان منتشر شده است، به اشتراک می‌گذارم. امیدوارم شما هم مثل من لذت ببرید.”

فهرست آقای بلینکن دو بخش “درخانه” شامل خوانندگان آمریکایی و “در راه” آهنگ‌های بین‌المللی است.

گفته شده که آهنگ‌های بین‌المللی وزیر خارجه آمریکا “الهام گرفته” از کشور‌هایی است که او در سال ۲۰۲۱ آز آن‌ها بازدید کرده است.

قبلا باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا هم در آخر سال فهرستی از آهنگ‌های مورد علاقه خود را نشر می‌کرد.

در فهرست آهنگ‌های محبوب آقای بلینکن، خوانندگانی از کشورهای مختلف از جمله کشورهای آسیای میانه و جنوب آسیا مثل افغانستان، تاجیکستان، پاکستان و هند دیده می‌شود.

از جمله آهنگ‌های این فهرست: آهنگ “کمرآب” از صفرمحمد خواننده تاجیکستانی، آهنگ “محبت” از عروج آفتاب، خواننده پاکستانی و آهنگ ” اکا اکلا مون لوفی” از آریجیت سینگ، خواننده مشهور هند. آهنگ “مکث” از سورا نظرخان، خواننده، ترانه‌سرا و نوازنده موسیقی محلی و معاصر ازبکستان آمده است.

در فهرست “در خانه” شامل ۱۷ آهنگ خوانندگان آمریکایی است، از جمله “خائن” اولیویا رودریگو، “وضعیت لطف” تیلور سویفت، “آزادی” جان باتیست، “احتمالاً باید ترک” کریس استپلتون و “ترک کن” و “در را باز بگذار” از بورنس مارس، “پاک” و “سیلک سونیک” از جاستین بیر.

ترانه “نگه‌دار” ادل، خواننده مشهور بریتانیایی، “خوب و آماده” کاراک خواننده، ترانه‌سرا، آهنگ‌ساز و نوازنده بریتانیایی و آهنگ “به سختی زنده” از خواننده بریتانیایی، که پارسال چهار جایزه گرمی دریافت کرد، هم در میان فهرست اروپایی آهنگ‌های محبوب وزیر خارجه آمریکا آمده است.

Print Friendly, PDF & Email