کمیته مسئول سازمان ملل متحد برای پذیرش نمایندگان رسمی کشورها، از تصمیم‌گیری درباره فرستاده ویژه طالبان به عنوان نماینده افغانستان خودداری کرد.

پذیرش فرستاده طالبان برای نمایندگی افغانستان، گامی جدی برای به رسمیت شناختن طالبان به عنوان حکومت رسمی افغانستان خواهد بود.

دبیر کمیته تشخیص اعتبار سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفته است این تصمیم فعلا به تعویق افتاده است اما مشخص نکرد که آیا سفیر دولت برکنار شده اشرف غنی، کماکان کرسی افغانستان را در سازمان ملل متحد در اختیار خواهد داشت یا نه.

روسیه، چین و آمریکا از اعضای این کمیته نه نفری هستند که درباره اعتبار و صلاحیت نمایندگان ۱۹۳ عضو سازمان ملل متحد تصمیم‌گیری می‌کنند.

گروه طالبان سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی در دوحه را به عنوان سفیر افغانستان در سازمان ملل معرفی کرده است. حدود دو ماه پیش در بیستم سپتامبر، این گروه با ارسال نامه‌ای به سازمان ملل متحد سهیل شاهین را به عنوان نماینده‌اش معرفی کرد.

دو ماه پیش سهیل شاهین که سخنگوی سیاسی گروه طالبان در دوحه بود، در پیامی به بی‌بی‌سی، برای چندمین بار خواستار اشغال کرسی افغانستان در این نهاد شد.

آقای شاهین در این پیام گفته بود که “من از جامعه بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد می‌خواهم که کرسی افغانستان را به امارت اسلامی (دولت طالبان) واگذار کند.”

نزدیک به سه ماه است که طالبان کابینه موقت خود را به رهبری محمد حسن آخوند به عنوان نخست‌وزیر اعلام کردند، تاکنون هیچ کشوری دولت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

طالبان می‌گوید این حق آن است که طبق قوانین بین المللی نمایندگی در سازمان ملل متحد داشته باشیم.

خبرگزاری رویترز به نقل از چند دیپلمات گزارش داده است که احتمالا این تصمیم بر این اساس به تعویق افتاده که م

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email