بر اساس یک گزارش جدید، آی‌.اس‌.آی پاکستان به طور جمعی از تیم‌های جهادی کوچک‌تر در افغانستان متمایز از طالبان و داعش شاخه خراسان حمایت می‌کند. این جهادگرایان جدید با ایدئولوژی خود ظاهرا طالبان را تضعیف می کنند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ این گزارش نشان می دهد ائتلاف دعوت اسلامی توسط آی.اس.آی تامین مالی شده و در سال ۲۰۲۰ ایجاد شده است و بیش از ۱۲ ماه است که در زیر نظر استخبارات ایالات متحده بوده است.

دامنه نگرانی‌ها در منطقه در حال افزایش است و کشورهای متحد ۲۰ سال گذشته را به عنوان یک شکست توصیف کردند. علیرغم اینکه بسیاری از اعضا همچنان با طالبان درگیر هستند، ممکن است در حال حاضر اعتقاد کمی به رژیم وجود داشته باشد.

تشدید درگیری‌های در درون گروه طالبان نیز می‌تواند در هفته‌های آینده به اوج خود برسد. این درحالیست که این گزارش نشان می دهد این ائتلاف با استفاده از نیروهای جهادی اکنون بدنبال تضعیف طالبان است.

این توافق وجود داشت که طالبان قبل از به رسمیت شناختن خارجی، ابتدا باید مشروعیت داخلی را به دست آورند. بعید است که این مسئله به صورت مسالمت آمیز اتفاق بیفتد.

مسائل مهم مشترک مشاورین امنیت ملی، اول جریان پناهجویان از افغانستان بود که ممکن است ایدئولوژی‌های طالبان را به کشورهایشان صادر کنند، و همچنین گسترش بی‌رویه تسلیحات به جا مانده پس از خروج ایالات متحده. حضور نیروهای خرابکار می تواند اوضاع را وخیم تر و پیچیده تر کند.

آریاتودی – بخش دیدگاه و تحلیل

Print Friendly, PDF & Email