سرپرست وزارت معارف طالبان در تازه‌ترین اظهارات خود گفته که دولت آن‌ها “در اصل با آموزش و تحصیل دختران مخالفتی ندارد” در صورتی که این آموزش “در چارچوب شریعت اسلامی” صورت بگیرد.

نورالله منیر، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری دولتی باختر گفته است که طالبان “پس از استقرار نظام اسلامی” کار خود را به طور تدریجی آغاز کرده و در طول هفته‌های گذشته در بسیاری از مکاتب/مدارس باز شده‌اند.

چند هفته پس از تسلط طالبان بر افغانستان در ماه آگوست/اوت مکاتب پسرانه فعالیت‌شان را دوباره آغاز کردند و مکاتب ابتدایی دخترانه نیز در مناطقی بازگشایی شدند. اما در اکثر ولایت‌های افغانستان دروس دانش‌آموزان از کلاس ششم به بالا آغاز نشده و گفته شده مقام‌های طالبان اجازه فعالیت این مکاتب دخترانه را نداده‌اند.

آقای منیر مدعی شده که در حال حاضر ۹۰ درصد از ادارات مربوط به وزارت معارف دوباره فعال شده‌اند.

سرپرست وزارت معارف طالبان دراین مصاحبه گفته که “امارت اسلامی” با تحصیل زنان نه تنها مخالفتی ندارد بلکه آن را حق “اسلامی و قانونی” آن‌ها می‌داند. او اما اضافه کرده که “آموزش و پرورش زنان در جامعه اسلامی باید در چارچوب اسلامی انجام شود”.

او گفته است رهبران مذهبی و علمای دینی (روحانیون) روی طرح جامعی برای تحصیل زنان کار می‌کنند که “هم با فرهنگ افغانستان و شریعت اسلامی و هم با اکثریت ملت همسو باشد”. او گفته سپس روند آموزش زنان براساس آن آغاز خواهد شد.

وزیر معارف طالبان چند هفته قبل نیز گفته بود که طرحی برای ادامه آموزش دختران در افغانستان در حال تدوین است اما تاکنون مشخص نکرده است که این طرح چه زمانی تکمیل خواهد شد.

در همین حال، در هفته‌های گذشته گروه‌هایی از زنان با راه اندازی راهپیمایی‌هایی خواهان حق تحصیل و کار در افغانستان شدند که در مواردی از سوی افراد طالبان به خشونت کشیده شد.

آقای منیر گفته که تغییراتی در نصاب آموزشی معارف به وجود خواهد آمد و نصاب “اسلامی” خواهد شد.

او گفته در قسمت معاش/حقوق معلمان هم گفتگوها با اداره یونیسف سازمان ملل جریان دارد تا این مشکل حل شود.صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اخیراً اعلام کرد که این سازمان برنامه‌ای را راه‌اندازی می‌کند که از طریق ایجاد یک سیستم جدید، حقوق ماهانه آموزگاران افغان را بطور مستقیم پرداخت کند.

یونیسف پیشتر اعلام کرده بود که در پنج ولایت عمدتا در شمال افغانستان از جمله بلخ، جوزجان و سمنگان در شمال غرب، قندوز در شمال شرقی و ارزگان در جنوب غربی، طالبان به دختران اجازه تحصیل در دبیرستان‌ها را داده است.

فشارهای سازمان‌های بین‌المللی و فعالان اجتماعی روی طالبان به خاطر آموزش دختران اخیرا افزایش یافته است.

ممانعت از تحصیل دختران در افغانستان واکنش‌های جهانی را در پی داشته است و تبدیل به یک مانع عمده تقاضای به رسمیت شناخته شدن دولت طالبان شده است. عفو بین الملل نیز اخیرا از طالبان خواسته که فورا به دختران در افغانستان اجازه ادامه تحصیل بدهد.

گروه طالبان وقتی در دهه نود میلادی هم در افغانستان حاکم بود، به دختران اجازه آموزش و به زنان اجازه کار را نمی‌دادند. حالا هم یکی از بزرگترین نگرانی‌‌ها در مورد حاکمیت آن‌ها جلوگیری از آموزش و کار زنان به شمار می‌رود و این چالش “حیثیتی” بزرگی برای کشورهای تمویل‌کننده این کشور بوجود آورده است.

بی بی سی

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email