یک سارق فراری در آمریکا که نامش با یکی از سربه‌مهر مانده‌ترین سرقت‌های بانکی در این کشور عجین شده بود پس از ۵۲ سال شناسایی شده است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ نام تد کنراد که در سال ۱۹۶۹ با سرقتی معادل ارزش امروزی یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار ناپدید شده بود در چند برنامه تلویزیونی به عنوان یکی از اسرارآمیزترین پرونده‌های سرقت از بانک در تاریخ آمریکا عنوان شده بود.

او در سال ۱۹۶۹ و هنگامی که کارمند بانک ‘سوسایتی نشنال ‘ در شهر کلیولند اوهایو بود، با ۲۱۵ هزار دلار نقد که ارزش آن اکنون حدود یک میلیون و ۷۰۰ دلار است از سر کار خود ناپدید شد و دیگر هیچ کس او را ندید.

کارآگاهان سرویس مارشال آمریکا – که یکی از نهادهای انتظامی زیرشاخه وزارت دادگستری است – می‌گویند تد کنراد توانسته بود بعد از این سرقت خود را در شهری حدود ۱۰۰۰ کیلومتر دورتر از کلیولند بدون سر و صدا اسکان دهد و یک زندگی آرام را سامان داده بود.

تد کنراد که ماه مه گذشته بر اثر سرطان ریه درگذشت به هنگام این سرقت تنها ۲۰ سال داشت. او توانسته بود با پیدا کردن نقاط کور امنیتی بانک محل کارش، پول‌ نقد را در یک پاکت میوه و جلوی چشم همگان به سادگی از بانک خارج کند و دو روز بعد که کارمندان و مدیر بانک از این ماجرا خبردار شدند دیگر اثری از کنراد باقی نمانده بود.

این سرقت موجب شکل‌گیری پرونده‌ای شد که کارآگاهان را برای نیم‌قرن مشغول خود کرد و در برنامه‌های تلویزیونی چون «معماهای لاینحل» و «مخوف‌ترین فراریان آمریکا» به نام تد کنراد اشاره شد.

بنابر گزارش کارآگاهان سرویس مارشال‌های آمریکا، کنراد بارها به دوستان خود گفته بود که برایش چه قدر راحت است که بانک محل کارش را بزند. آن طور که گزارش شده او فیلم ۱۹۶۸ «ماجراهای توماس کران» با بازی استیو مک‌کویین را دست کم ۱۲ بار دیده بود و از آن برای نقشه این سرقت الهام گرفته بود.

بنابر گزارش پلیس، او پس از متواری شدن نام خود را به توماس رندل تغییر می‌دهد، مدتی در واشنگتن دی‌سی و بعد لس‌آنجلس و بالاخره ساکن حومه شهر بوستون در ایالت ماساچوست می‌شود؛ جایی که حدود ۱۰۰۰ کیلومتر با محل سرقت فاصله داشت.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، او در ۴۰ سال گذشته به عنوان مربی گلف و همچنین دلال فروش خودروهای دست دوم کار می‌کرده است.

پرونده این سرقت بزرگ در نیم قرن گذشته کارآگاهان را سردرگم و مقهور کرده بود تا این که اخیرا آگهی ترحیم تد کنراد که به رندل تغییر نام داده بود در یک روزنامه منتشر شد و کارآگاهان توانستند مشخصات او را با مدارکی که از دهه ۶۰ میلادی داشتند مطابقت دهند. نکته جالب این که این مدارک در سال ۲۰۱۴ و هنگامی که شخصی به نام رندل در دادگاهی در بوستون اعلام ورشکستگی کرده بود هم موجود و علنی شده بود.

پیتر الیوت، یکی از سرکارآگاهان سرویس مارشال است که مدیریت این پرونده را از پدرش «جان» به ارث برده بود. پدر پیتر الیوت به نوعی نسبت به این پرونده وسواس پیدا کرده بود و آن طور که آقای الیوت می‌گوید پدرش تا همین سال گذشته – ۲۰۲۰ – که درگذشت هیچ گاه از جستجو برای یافتن این سارق بی‌باک دست نکشید.

پیتر الیوت بعد از شناسایی تد کنراد گفته: «امیدوارم اکنون روح پدرم به آرامش برسد چرا که او همیشه در پی به سرانجام رساندن این پرونده بود».

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email