کارشناسان امنیت سایبری روز دوشنبه اعلام کردند آثار نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس، محصول شرکت اسراییلی ان‌اس‌او در تلفون‌های همراه ۶ کنشگر حقوق فلسطینیان پیدا شده است.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ «مدافعان خط مقدم»، یک سازمان غیردولتی مستقر در ایرلند روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی این خبر را اعلام کرد. محمد المسقطی، پژوهشگر این گروه در زمان انتشار این گزارش تاکید کرد هنوز معلوم نیست چه‌ کسی و چگونه این بدافزار را روی تلفون‌های این ۶ کنشگر نصب کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل و پژوهشگران آزمایشگاه شهروندان (سیتیزن لب) دانشگاه تورنتو در این تحقیق شرکت داشتند و داده‌های آن را تایید می‌کنند.

این نخستین بار است که استفاده از بدافزار پگاسوس علیه فعالان آرمان فلسطین برملا می‌شود. در تابستان امسال، گروهی از روزنامه‌نگاران تحقیقی استفاده گسترده از پگاسوس برای جاسوسی از روزنامه‌نگاران، کنشگران، شخصیت‌های اپوزیسیون و سیاستمداران کشورهای مختلف را بر ملا کرده بودند.

ایالات متحده امریکا هفته پیش شرکت ان‌اس‌او، سازنده بدافزار جاسوسی پگاسوس را به‌عنوان یک تهدید علیه امنیت ملی تحریم کرده بود.

بنی گانتس، وزیر دفاع اسراییل ۲۲ اکتوبر شش سازمان غیردولتی فلسطینی از جمله الضمیر، بیسان و الحق را به اتهام ارتباط با «جبهه خلق برای آزادی فلسطین» در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده بود. پس از آنکه آثار بدافزار پگاسوس در تلفون‌های همراه ۲ کنشگر فلسطینی ردگیری شد، سازمان الحق از «مدافعان خط مقدم» ایرلند خواست در این باره تحقیق کنند.

صلاح حموری، وکیل دادگستری فرانسوی-فلسطینی و مشاور حقوقی سازمان الضمیر، شناخته شده ترین فرد درمیان ۶ هدف فلسطینی نرم‌افزار پگاسوس است. آقای حموری در سال ۲۰۰۵ و به اتهام تلاش برای ترور یکی از بزرگ‌ترین مراجع دینی یهودی (سفاراد) و ارتباط با «جبهه خلق برای آزادی فلسطین» در اسراییل بازداشت و تا سال ۲۰۱۱ زندانی بود. دولت اسراییل اخیرا حق اقامت در اورشلیم (بیت‌المقدس) را از وی سلب کرده اند.

ابی عبودی، مدیر امریکایی-فلسطینی سازمان بیسان هم یکی دیگر از قربانیان دوتابعیتی بدافزار جاسوسی پگاسوس است. هر ۶ نفر اسراییل را عامل این جاسوسی می‌دانند.

اسراییل هنوز واکنشی به انتشار این خبر نشان نداده است.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email