زمانی که بیماری کووید-۱۹ بسیاری از کشورها را در بر گرفته و چند واکسین به طور محدود در جهان توزیع شده بود، کارشناسان حوزه پزشکی توصیه می‌کردند که «در دسترس‌ترین واکسین، بهترین واکسین» است. آکوس سیپوس، ساکن بوداپست نیز با این باور دو دُز واکسین خود را دریافت کرد؛ اما حالا به مشکل برخورده است.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ سیپوس ۴۶ ساله خیلی زود متوجه شد واکسین «اسپوتنیک وی» روسیه، او را از سفر به تعدادی کشور محروم می‌کند. این کشورها شامل ایالات متحده نیز است که در حال پیشبرد سیاست جدید سفر هوایی است که باعث می‌شود سیپوس و بسیاری مانند او، واجد شرایط ورود به این کشور نباشند.

سیپوس که به‌عنوان متخصص بهینه‌سازی ماشین های جست‌وجو کار می‌کند؛ درباره تصمیم اولیه خود برای دریافت واکسین گفت: «من فکر می‌کردم بهتر است، اسپوتنیک را امروز دریافت کنم تا اینکه در آینده‌ای نامشخص منتظر واکسین غربی بمانم. آن زمان که من نمی‌توانستم با اسپوتنیک سفر کنم».

ایالات متحده امریکا از روز دوشنبه قصد دارد، مرزهای خود را پس از ۱۸ ماه به روی مسافران خارجی که به‌طور کامل واکسینه شده‌اند بازگشایی کند. اما یک نکته در این تصمیم وجود دارد: بزرگسالان غیر مهاجر باید واکسین‌هایی را دریافت کرده باشند که از سوی سازمان غذا و داروی امریکا مجاز باشد یا اجازه استفاده اضطراری را از سوی سازمان جهانی بهداشت دریافت کرده‌اند.

تاکنون در امریکا واکسین‌های جانسون‌اندجانسون، فایزر-بیون‌تک و مدرنا اجازه استفاده اضطراری را دریافت کرده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت نیز غیر از این سه واکسین، واکسین‌های آسترازنکا، کوواکسین (بهارات هند)، سینوفارم، سینوواک و کوویشیلد (واکسین آسترازنکا تولید هند) را تایید کرده است.

این موضوع باعث می‌شود بسیاری از مسافرانی که پیش از این با واکسین‌هایی مانند اسپوتنیک یا واکسین چینی کان‌سینو واکسینه شده‌اند در تلاش برای دریافت واکسین‌های تایید شده از سوی مقامات ایالات متحده باشند.

دو واکسین چینی دیگر یعنی سینوفارم و سینوواک که از سوی سازمان جهانی بهداشت تایید شده‌اند برای سفر به ایالات متحده امریکا پذیرفته خواهند شد.

مکزیک نزدیک به ۱۲ میلیون دُز واکسین «کان‌سینو» و تقریبا ۲۰ میلیون دُز واکسین «اسپوتنیک وی» را از اوایل سال ۲۰۲۱ دریافت کرده است. ساکنان مکزیک که این دو واکسین را تزریق کرده‌اند اکنون به دنبال واکسین‌های آسترازنکا، مدرنا، فایزر و جانسون اند جانسون هستند و امیدوارند با تزریق این واکسین‌ها واجد شرایط عبور از مرز باشند.

روزندا رویز، ۳۲ ساله که ساکن مکزیکو سیتی است و واکسین اسپوتنیک را دریافت کرده است با گلایه از این موضوع گفت که مکزیک‌های زیادی هستند که می‌خواهند سفر کنند اما نمی‌توانند.

در حالیکه واکسین «اسپوتنیک وی» در حدود ۷۰ کشور جهان استفاده شده است اما هنوز از سوی امریکا یا سازمان جهانی بهداشت تایید نشده است. نزدیک به یک میلیون نفر در هنگری (مجارستان) این واکسین را دریافت کرده‌اند.

هنگری یکی از دو کشور اتحادیه اروپا بود که این واکسین روسی را استفاده کرد. کمتر از ۲۰ هزار نفر از شهروندان اسلواکیا نیز با این واکسین شده‌اند.

جودیت مولنار، رییس انجمن آژانس‌های مسافرتی هنگری می‌گوید که این موضوع باعث شده تا روی کارش تاثیر منفی بگذارد. علاوه بر امریکا، کشورهای اروپایی نیز افراد واکسینه شده با اسپوتنیک را نمی‌پذیرند.

مسافران می‌گویند که امیدوارند وضعیت تغییر کند و ایالات متحده اسپوتنیک را بپذیرد. افراد زیادی هستند که مایل به سفر هستند و در هنگری خیلی‌ها با اسپوتنیک واکسینه شده‌اند.

او تصریح کرد: «مسافران می‌گویند که امیدوارند وضعیت تغییر کند و ایالات متحده اسپوتنیک را بپذیرد. افراد زیادی هستند که مایل به سفر هستند و در هنگری خیلی‌ها با اسپوتنیک واکسینه شده‌اند».

از سوی دیگر بسیاری از شهروندان روسیه، جاییکه استفاده از واکسین «اسپوتنیک وی» گسترده‌تر است به دنبال واکسین‌های دیگر هستند. این گروه از افراد، تورهای صربستان را ریزرف کرده‌اند که علاوه بر اسپوتنیک وی، اجازه استفاده از واکسین‌های فایزر، سینوفارم و آسترازنکا را داده است.

روسیه که اسپوتنیک را با هیاهوی زیادی به‌عنوان اولین واکسین ثبت شده جهان در اگوست ۲۰۲۰ معرفی کرد، از برنامه‌های ایالات متحده برای خارج کردن این واکسین از فهرست واکسین‌های تایید شده خود انتقاد کرد.

سازمان جهانی بهداشت نیز ماه‌ها در حال بررسی واکسین اسپوتنیک است و هنوز مشخص نشده است این واکسین روسی چه زمانی در فهرست استفاده اضطراری قرار می‌گیرد.

سیپوس مجار در حالی که به کارایی اسپوتنیک اطمینان دارد، اضافه کرد که به دنبال دُز تقویتی مورد تایید است تا بتواند به هر کجا که می‌خواهد سفر کند.

سیلویا مورالس، معلم ۳۸ ساله دبیرستانی در مکزیک گفت که اخیرا پس از شنیدن اینکه دولت ایالات متحده واکسین کان‌سینو را به رسمیت نمی‌شناسد، واکسین مدرنا را دریافت کرده است.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email