علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که وی و انریکه مورا، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به توافق دست یافته‌اند که «مذاکرات» هسته  این کشور را پیش از پایان ماه نوامبر آغاز کنند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در توییت خود به طور مشخص از «مذاکرات هسته‌ای» نام نبرده و تنها به «مذاکرات» اشاره کرده است. علی باقری کنی برای گفتگو با مقامات اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده است.

از سوی دیگر؛ حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه گفت که تهران با برگزاری جلسه مشترک با نمایندگان فرانسه، آلمان و بریتانیا مخالف است.

فرانسه، آلمان و بریتانیا از جمله کشورهای امضاکننده برجام و حاضر در مذاکرات وین بودند. وزیر امور خارجه ایران در سخنان انتقادآمیز خود گفت که نمایندگان سه کشور اروپایی به جای ملاقات در «ظرفیت ملی» با مقامات ایران پس از دیدار با مسوولان ایرانی «بیانیه‌های یکجانبه» صادر می‌کنند.

حسین امیرعبداللهیان افزود که تهران همچنان از دیدار دوجانبه با نمایندگان فرانسه، بریتانیا و آلمان استقبال می‌کند؛ اما مذاکره مشترک با این سه کشور باید در چهارچوب ۱+۴ و با حضور نمایندگان روسیه و چین صورت گیرد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: «ما مذاکرات هسته‌ای را از دو هفته پیش در تهران کلید زدیم. گفتگوهای معاون سیاسی و آقای مورا شروع شد. امروز آقای باقری در بروکسل حضور دارد برای تکمیل گفتگوها».

آمریکا از ایران خواست در پرونده هسته‌ای «حسن نیت» داشته باشد

از سوی دیگر امریکا روز چهارشنبه از ایران خواست که در دور بعدی مذاکرات هسته‌ای «حسن نیت» خود را نشان دهد.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه ایالات متحده گفت: «درها برای ابد باز نخواهد بود؛ زیرا ایران به اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای خود ادامه می‌دهد. در همین راستا امیدواریم که زودتر برای مذاکره به وین بازگردند و حسن نیت خودشان را نشان دهند».

تهران و واشنگتن تا زمان انتخابات ریاست جمهوری ایران که به انتخاب ابراهیم رییسی به عنوان هشتمین رییس‌جمهوری ایران انجامید به صورت غیرمستقیم در حال مذاکره با یکدیگر برای احیای برجام، لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران و اجرای تعهدات هسته‌ای ایران بر اساس برجام بودند.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email