وزیر دفاع پولند روز سه شنبه (27 میزان/مهر – 19 اکتوبر) از حضور ۶ هزار نیروی نظامی این کشور در مرز مشترک با بلاروس و تشدید مراقبت‌ها و مقابله با مهاجران غیرقانونی خبر داد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ ماریوش بواشچاک روز شنبه هفته جاری تعداد نیروهای نظامی این کشور که در مرز با بلاروس مستقر شده بودند را ۳ هزار نفر عنوان کرده بود که نشان می‌دهد مقامات پولندی در ظرف روزهای اخیر ۳ هزار نیروی تازه را به سمت مرزها اعزام کرده‌‌اند.

وزیر دفاع پولند در توییتی افزایش نیروها را برای حمایت از نیروهای گارد مرزی و مقابله با مهاجرت غیرقانونی عنوان کرد.

گارد مرزی پولند اعلام کرده است که تنها در روز دوشنبه ۶۱۲ مورد تلاش برای عبور غیرقانونی از مرز رخ داده است.

کمیسیون اتحادیه اروپا و دولت پولند می‌گویند که جریان مهاجرت از بلاروس، تلاشی است از سوی دولت بلاروس برای اعمال فشار بر پولند و اتحادیه اروپا و پاسخی است از سوی بلاروس به تحریم‌های اتحادیه اروپا، دولت بلاروس اما این اتهامات را رد می‌کند.

دولت پولند در تلاش برای توقف ورود غیرقانونی مهاجران، برنامه‌ای برای ساخت یک دیوار در مرزش با بلاروس دارد.

گارد مرزی پولند اعلام کرده است تا از ابتدای ماه اکتوبر تا روز شنبه ۱۶ اکتوبر بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ تلاش برای ورود غیرقانونی مهاجران به خاک این کشور صورت گرفته است.

رسانه‌های پولندی همچنین گزارش داده‌اند که مقامات پولیس آلمان از وزیر داخله آلمان درخواست کرده‌اند تا به طور موقت مرز با پولند بسته شود. بخش زیادی از مهاجران غیرقانونی از پولند خود را به آلمان می‌رسانند.

به نقل از رسانه‌های پولندی، مقامات براندنبورگ ، ایالت شرقی آلمان که بیشتر مهاجران جدید را در خود جای داده است نیز خواستار برخورد شدیدتر با دولت الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهوری بلاروس هستند.

اتحادیه اروپا حدود سه ماه پیش در واکنش به سرکوب‌ مخالفین نتایج اعلام شده در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس، این کشور اروپای شرقی را تحت تحریم‌های شدید قرار داد. دولت لوکاشنکو نیز در اقدامی متقابل مرزهای بلاروس با پولند، لیتوانیا و لتونیا را باز کرد تا مهاجرانی که اغلب از سوریه، افغانستان و عراق هستند بتوانند وارد اتحادیه اروپا بشوند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email