به گفته منابع دیپلوماتیک در واشنگتن، ایالات متحده آمادگی شرکت در مذاکرات تروییکای گسترده این هفته در مسکو را دارد؛ اما هنوز تمایلی به تایید مشارکت خود ندارد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ ضمیر کابلوف فرستاده ریاست جمهوری روسیه در افغانستان هفته گذشته گفت که این گروه که شامل روسیه، ایالات متحده، چین و پاکستان است؛ به زودی برای بررسی آخرین تحولات در افغانستان، با همدیگر دیدار خواهند کرد.

اگرچه او تاریخی را مشخص نکرد؛ اما مقامات روسی به خبرنگاران گفتند که این دیدار ممکن است در ۲۰ اکتوبر (دو روز دیگر) برگزار شود.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا در یک نشست خبری در واشنگتن اعلام کرد که دولت بایدن آماده حضور در این نشست است. این مقام امریکایی گفت واشنگتن جلسه آینده مسکو را بررسی کرده؛ اما هنوز نتوانسته مشارکت امریکا را تایید کند.

او اظهار داشت ایالات متحده مصمم است اطمینان حاصل کند که سازمان هایی مانند القاعده و گروه تروریستی داعش خراسان نمی توانند دوباره از خاک افغانستان به عنوان محلی برای حملات به دیگر کشورها استفاده کنند.

این در حالی است که چین از این نشست پیشنهادی استقبال کرده و امیدوار است که این نشست به بازسازی صلح و ثبات در افغانستان کمک کرده و منجر به صلح و بازسازی پایدار شود.

آخرین نشست تروییکا گسترده در ۱۱ آگوست در قطر برگزار شد؛ در حالی که دو نشست قبلی در ۱۸ مارچ و ۳۰ اپریل برگزار شده بود.

در آخرین گزارش وزارت امور خارجه امریکا، آقای پرایس گفته بود پاکستان یکی از کشورهایی است که ایالات متحده برای تسهیل خروج امریکایی ها و سایرین از افغانستان با آنها همکاری نزدیک دارد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email