پنتاگون وزارت دفاع دولت آمریکا، آزادی دو نفر دیگر از ۳۹ زندانی زمان جنگ در افغانستان را که سال‌ها در زندان گوانتانامو کوبا، زندانی شده بودند را تایید کرده است.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ به نقل از اسناد ارسال شده توسط هیات بررسی دوره‌ای گوانتانامو، با آزادی این دو نفر در تاریخ ۷ اکتبر موافقت شده و سناد یسلام الکاظمی از یمن و اسدالله هارون گل معروف به هارون الافغانی، شهروند افغانستان از این زندان آزاد خواهند شد.

اسد‌الله هارون گل، ۴۰ ساله، از ژوئن ۲۰۰۷ در گوانتانامو بود. نیروهای آمریکایی از او به عنوان فرمانده شبه نظامیان اسلامگرا و پیک القاعده یاد می‌کنند که در ابتدا به عنوان “مظنون خطرناک تروریسم” معرفی شده بود.

هیات تجدید نظر آمریکا موضوع آزادی وی را یک سال پیش رد کرد. اما در حکم آزادی وی آمده است که او نقش رهبری در سازمان‌های افراطی و مبنای ایدئولوژیک مشخص برای رفتارهای قبلی خود نداشته و از تاثیرات فعالیت‌های گذشته خود پیشمان است.

سال گذشته بی بی سی در یک گزارش ویژه دریافته بود که اسدالله در زندان به افسردگی شدید دچار شده بود. بر اساس یافته های بی بی سی او برای یافتن یک وکیل مدافع و اثبات بی‌گناهی و رهایی و بازگشت به خانه ۹۰۰ نامه نوشته بود.

آزادی آقای هارون گل به معنای واگذاری او به دولت طالبان از متحدان سابق القاعده می‌باشد که در ماه اوت قدرت را در افغانستان بدست گرفته‌اند.

سناد یسلام الکاظمی اهل یمن که ۵۱ سال دارد، محافظ سطح پایین رتبه اسامه بن‌لادن بنیانگذار شبکه القاعده بود، وی ۱۷ سال را در گوانتانامو سپری کرده است.

او در نوامبر ۲۰۰۲ در دبی بازداشت شد و سال بعد به مقامات آمریکایی تحویل داده شد. آقای الکاظمی در افغانستان توسط “سیا” مورد بازجویی قرار گرفت و سپس در سال ۲۰۰۴ به گوانتانامو منتقل شد.

با توجه به وضعیت ناپایدار یمن، هیات بازنگری آمریکا که شامل مقامات عالی رتبه امنیتی این کشور است، کاظمی را به عمان، همسایه کشور یمن فرستاد که برنامه‌ای بنام توانبخشی زندانیان گوانتانامو را به پیش می‌برد.

طبق احکام جدید پنتاگون از میان ۳۹ زندانی که در زندان گوانتانامو بسر می‌بردند ۱۲ نفر آن‌ها آزاد شده‌اند.

وزارت امور خارجه آمریکا حالا مجبور است در مورد ترتیبات تحویل دهی این افراد با کشورهایی مذاکره کند که احتمالا آن‌ها را بپذیرند و تحت نظارت بگیرند.

در حالیکه دولت دونالد ترامپ سعی داشت از آزادی زندانیان گوانتانامو خودداری کند، ولی دولت جوبایدن به نظر می‌رسد مایل است تا تعداد بیشتری از آن‌ها را رها کند.

آزادی ۲۷ نفر دیگر در گوانتانامو تأیید نشده است. ۱۰ نفر، از جمله خالد شیخ محمد، طراح حملات ۱۱ سپتامبر، در حال حاضر با محاکمه روبرو هستند.

دو نفر از آن‌ها قبلا محکوم شده‌اند اما بقیه زندانیان این زندان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

پس از سقوط رژیم طالبان در ۲۰۰۱ حدود ۲۲۰ شهروند افغان از افغانستان و پاکستان بازداشت و به زندان گوانتانامو فرستاده شدند.

در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما بیشتر آن‌ها آزاد شدند و پنج عضو برجسته طالبان در این زندان با یک سرباز آمریکایی مبادله شدند اما سرنوشت دو شهروند افغان به شمول اسدالله هارون گل تا چندی پیش روشن نبود.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email