یکی از فرماندهان طالبان به دویچه وله گفته است که این گروه شبه نظامی می خواهد نیروهای امنیتی قوی بسازد. با این حال او و دیگر رهبران گروه تلاش می کنند تا هدف خود را دقیقا بیان کنند، زیرا دشمنان اصلی آنها میدان جنگ را ترک کرده اند.

اما طالبان هنوز در افغانستان با چه گروهی می جنگند؟ در حالی که داعش حداقل از اوایل سال ۲۰۱۵ در افغانستان فعال بوده است؛ این گروه تا حد زیادی در ولایت های کابل، ننگرهار و کنر محدود شده است.

طالبان در گذشته در این ولایت ها عملیات هایی را علیه داعش انجام داده و از زمان به قدرت رسیدن این عملیات را ادامه داده اند. با این حال این نوع عملیات ها آنقدر زیاد نیستند که کل نیروهای طالبان را مشغول نگه دارند.

عثمان جوهری فرمانده نیروهای ویژه طالبان در ولایت نورستان به دویچه وله می گوید که تهدیدات طالبان کاهش یافته است. اما با این حال افغانستان مانند هر کشور دیگری به ارتش قوی احتیاج دارد تا از خود در برابر هرکسی که بخواهد تهدیدش کند محافظت کند.

اما برنامه طالبان چیست؟ عدم وضوح در مورد اهداف نیروهای طالبان پس از شکست جمهوری افغانستان تنها به ولایت نورستان محدود نمی شود. اگرچه فرماندهان طالبان قول اردوی جدید خود را در ۴ اکتوبر اعلام کردند، اما ساختار دقیق این نیرو همچنان نامشخص است.

الیزابت ترلکلد مدیر برنامه جنوب آسیا در مرکز ستیمسن در واشنگتن دی سی به دویچه وله گفت: «گذار از جنگ به حکومت برای گروه هایی مانند نیروهای طالبان به ویژه چالش برانگیز است. آنها در تامین اهداف نظامی طالبان خوب عمل کردند؛ اما ماموریت آینده آنها در حال حاضر چندان مشخص نیست».

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email