با قدرت گرفتن طالبان در افغانستان، دشمن جدیدی در حال ظهور است. گروه داعش تهدید می کند که مرحله خشونت آمیز دیگری را آغاز خواهد کرد. اکنون که سربازان امریکایی و دولت متحدشان در افغانستان رفته اند، طالبان این بار نقش دولت را ایفا می کنند.

طالبان در دورهای پیاپی مذاکرات صلح به ایالات متحده وعده داد که این گروه افراطی را تحت کنترل نگه دارد. بر اساس توافق نامه ۲۰۲۰امریکا و طالبان، این گروه تضمین کردند که افغانستان به پناهگاه گروه های تروریستی که امریکا یا متحدانش را تهدید می کنند تبدیل نخواهد شد.

اما با افزایش ناگهانی حملات داعش از زمان تسلط طالبان در ۱۵ آگست، مشخص نیست که آیا آنها می توانند به تعهد خود عمل کنند یا خیر. داعش حملات مرگباری را در کابل، قندوز و ولایات شرقی و شمالی انجام داده اند و در حملات کوچکی نیز جنگجویان طالبان را هدف قرار داده اند.

اندرو ماینز محقق  برنامه افراط گرایی در دانشگاه جورج واشنگتن در این باره می گوید: «از لحاظ تاریخی، اکثر حملات داعش دولت را مورد هدف قرار داده است. اکنون که حضور ایالات متحده و بین المللی عمدتا از بین رفته است؛ آنها باید به دنبال دولت بروند و حالا دولت، طالبان است».

هم طالبان و هم داعش از نسخه های شدید قوانین شریعت اسلامی حمایت می کنند و از تکتیک هایی مانند بمب گذاران انتحاری استفاده کرده اند. اما وقتی داعش بر خاک سوریه و عراق حکومت می کرد وحشیانه تر بود و مجازات های وحشتناک تری را نسبت به طالبان اعمال می کرد. تفاوت های ایدیولوژیکی کلیدی نیز بین آنها وجود دارد.

ابراهیم بحیس مشاور گروه بین المللی بحران می گوید: «شدت و وسعت حملات نشان دهنده ظرفیت و سطح دسترسی ملی است که طالبان را شگفت زده کرده است. داعش تهدیدی کوتاه مدت نیست».

ممکن است مدتی طول بکشد تا داعش دوباره بتواند قلمرو را در اختیار بگیرد. هدف فوری آن ایجاد بی ثباتی در طالبان و درهم شکستن چهره این گروه به عنوان نگهبان امنیت است.

طالبان پیش از مذاکرات مستقیم دو طرف در آخر هفته گذشته، همکاری با امریکا علیه داعش را رد کرده اند. مسیر آینده داعش در افغانستان تا حد زیادی به توانایی آن در جذب اعضای بیشتر و پیروزی بر بخشهای وسیعی از مردم بستگی دارد. آنها از بدو تاسیس اعضای طالبان را شکار می کردند.

حمله روز جمعه به مسجد شیعیان در قندوز فرصتی بود تا طالبان تصویری جدید از قدرت دولتی ارایه دهند.

طالبان به سرعت وارد عمل شدند و نیروهای ویژه صحنه را کنترل کردند و تحقیقات آغاز شد. فرمانده پولیس ولایت نیز وعده هایی برای محافظت از اقلیت ها دادند.

اما گذر زمان توانایی آنها در کنترل اوضاع امنیتی افغانستان را نشان خواهد داد.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email