امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و امام علی رحمان رئیس جمهوری تاجیکیستان روز چهارشنبه در پاریس به خبرنگاران گفتند که در مورد وضعیت امنیتی منطقه آسیای‌میانه و افغانستان با هم گفتگو می‌کنند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ آقای مکرون به خبرنگاران گفت که تاجیکستان با افغانستان یک مرز مشترک طولانی دارد و “ما در رابطه به این کشور دغدغه های مشترکی داریم”.

او اضافه کرد: “با رئیس جمهوری تاجیکستان در مورد کمکی که فرانسه می تواند به این کشور برای تثبیت اوضاع در افغانستان بکند، صحبت خواهیم کرد.”

امام علی رحمان از سال‌ها به این سو مواضع سختگیرانه‌ای علیه اسلامگرایان تندرو و سرکوب جنبش‌های اسلام‌گرا در داخل کشور خود دارد، به تا حدی که این امرموجب نگرانی فعالان حقوق بشری شده است.

در حال حاضر فرانسه و تاجیکستان دو کشوری اند که مخالفت شدید خود را علیه دولت امارت اسلامی طالبان در افغانستان آشکارا اعلام کرده‌اند. هر دو کشور پیشتر گفته‌اند که رژیم طالبان را به خاطر رفتار این گروه در برابر زنان و فراگیر نبودن حاکمیت شان به رسمیت نمی‌شناسند.

دعوت فرانسه از آقای رحمان در کاخ الیزه نشانه مهمی است که فرانسه معتقد است کشورهای منطقه می‌توانند در بحران افغانستان نقش ایفا کنند.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت:”نباید با گروه‌های تروریستی و ارزش هایی که ما از آنها دفاع می کنیم، به ویژه حرمت به حقوق زنان، سازش شود”.

امام علی رحمان گفت تاجیکستان فرانسه را “شریک قابل اعتماد” در اروپا می داند.

در حالی‌که کشورهای همسایه افغانستان، از جمله ازبکستان، مدتها پیش با طالبان ارتباط برقرار کرده‌اند، مقامات تاجیک از همکاری با گروه طالبان خودداری کرده‌اند.

رئیس جمهور رحمان پیشتر از تجمع “گروه‌های تروریستی” در مرز جنوبی تاجیکستان شکایت کرده و اخیرا یک نشان افتخاری را به احمدشاه مسعود، فرمانده پیشین ضد طالبان در افغانستان اعطا کرده است.

همچنین گزارش شده که تاجیکستان به رهبران مقاومت علیه دولت طالبان نیز پناه داده و از آنها حمایت کرده است.

در همین حال طالبان در واکنش به اظهارات گذشته امام‌علی رحمان می‌گویند که تاجیکستان در امور افغانستان مداخله می‌کند. طالبان به دوشنبه هشدار داده‌اند که “برای هر اقدامی عکس‌العملی در پی خواهد داشت.”

رئیس جمهوری تاجیکستان در هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفته بود “در حالی که نمی‌خواهد در امور داخلی افغانستان مداخله داشته باشد، ولی باور دارد که برای حل مسائل سیاسی و امنیتی این کشور، باید انتخابات برگزار شود و دولتی با مشارکت همه اقوام، به میان بیاید”.

گروه طالبان یک ماه پیش دولت سرپرست خود را به رهبری محمد حسن آخوند اعلام کرده است. در میان اعضای کابینه اعلام شده از سوی طالبان، برخی از اعضای “شبکه حقانی” که در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار دارد، سمت‌های کلیدی کسب کرده‌اند.

اکثر اعضای کابینه طالبان را پشتون‌ها تشکیل می‌دهند و تا حال هیچ زنی در کابینه و یا سمت‌های بالای اجرایی دیگری معرفی نشده‌است.

دولت طالبان تاکنون از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است؛ اما بسیاری از کشورهای جهان خواهان کمک‌های بشر‌دوستانه به این کشور و جلوگیری از ایجاد یک بحران انسانی هستند.

رئیس جمهوری تاجیکستان می‌گوید تاسیس هر ‌گونه حکومت بدون در نظرداشت منافع همه اقوام افغانستان، پیامد‌های “فلاکت‌بار” خواهد داشت.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email