دولت عراق می‌گوید مسئول امور مالی داعش و معاون پیشین رهبری این گروه را خارج از مرزهای این کشور دستگیر کرده است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق در توییتی نوشت که ماموران سرویس اطلاعات ملی عراق، سامی جاسم را در یک “عملیات پیچیده برون‌مرزی” دستگیر کرده‌اند. آقای کاظمی درباره محل انجام این عملیات توضیحی نداد.

به گفته نخست وزیر عراق سامی جاسم الجبوری که با لقب “حاجی حمید” شناخته می‌شود پیش از مرگ ابوبکر بغدادی، رهبر قبلی داعش، معاون او بوده است.

آمریکا برای اطلاعات منجر به دستگیری این فرد ۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

سایت “جایزه برای عدالت” اف‌بی‌آی، سامی جاسم را “مهره اصلی در مدیریت مالی عملیات‌های تروریستی” داعش معرفی کرده و نوشته است که او بعد از تسلط داعش بر بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه در سال ۲۰۱۴ “بر فعالیت‌های درآمدزا از طریق فروش غیرقانونی نفت، گاز، آثار تاریخی و مواد معدنی نظارت داشته است.”

فرانک گاردنر، خبرنگار امور امنیتی بی‌بی‌سی می‌گوید این که سامی جاسم را زنده دستگیر کرده‎اند و در جریان عملیات مانند شماری دیگر از رهبران داعش کشته نشده، از نظر اطلاعاتی برای عراق بسیار حائز اهمیت است.

به گفته واحد خبررسانی امنیتی عراق سامی جاسم از افراد نزدیک به محمد سعید عبدالرحمن، رهبر جدید داعش و جانشین ابوبکر بغدادی است که در سال ۲۰۱۹ در جریان حمله نیروهای ویژه امریکایی به مخفیگاهش، خود را کشت.

با این که محل دستگیری سامی جاسم رسما اعلام نشده اما یکی مقام ارشد نظامی عراق به خبرگزاری فرانسه گفت که او در ترکیه دستگیر شده است.

در ماه‌های گذشته دولت عراق گفته بود که جابر سلمان صالح العیساوی، یکی دیگر از معاونان رهبری داعش، و همین طور جابر علی فیاض، رهبر داعش در جنوب عراق هم را هم کشته است.

با وجود اعلام شکست داعش در عراق و سوریه، هنوز هزاران شبه نظامی وابسته به این گروه در هر دو کشور فعال هستند.

اخیرا یکی از گزارش‌های سازمان ملل هشدار داد که هم‌زمان با تمرکز هسته مرکزی این گروه روی تجدید نیرو در عراق و سوریه، تهدید گروه‌های وابسته به داعش در نقاط مختلف آفریقا، افغانستان و جنوب آسیا در حال گسترش است.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email