با آغاز شمارش انتخابات پیش از موعد در کانادا، حزب لیبرال این کشور که جاستین ترودو را بر مسند نخست‌وزیری دارد مدعی اصلی کسب حد نصاب کرسی‌های پارلمان اعلام شده است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ رسانه‌های اصلی کانادا چون سی‌بی‌سی و سی‌تی‌وی هم پیروزی حزب لیبرال را برآورد کرده‌اند؛ اما هنوز معلوم نیست که حزب آقای ترودو اکثریت کافی برای تشکیل کابینه به صورت مستقل را کسب کرده یا نه.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، که در چند ماه گذشته با انتقادهای جدی در زمینه مواجهه با بیماری کرونا و چالش های اقتصادی آن روبرو بوده است چند هفته پیش خواستار برگزاری انتخابات پیش از هنگام و فوری شد تا در صورت پیروزی و کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان «وجاهتی دوباره» برای دولت خود مهیا کند.

با این حال؛ از نگاه ناظران، برگزاری گران‌ترین انتخابات تاریخ امریکا با صرف هزینه‌ای حدود ۵۰۰ میلیون دالر، آن هم در میانه بدترین همه‌گیری قرن، ممکن است از محبوبیت آقای ترودو و دولتش بکاهد.

از طرف دیگر؛ حزب محافظه کار کانادا که بسیار امیدوار بود با پایین کشیدن حزب حاکم به صندلی اول اوتاوا بازگردد، در صورت از اکثریت افتادن دولت حاکم می‌تواند ادعای پیروزی کند.

جاستیین مورفی، خبرنگار بی‌بی‌سی در کانادا می‌گوید که با وجود ادعای پیروزی حزب لیبرال در انتخابات، دفتر مرکزی این حزب در شهر کبک عاری از هیاهوی انتخاباتی است. این به آن علت است که با توجه به محدودیت‌های کرونا بنا نیست هواداران و رای‌دهندگان عادی برای برپایی جشن پیروزی کنار هم تجمع کنند بلکه قرار شده تا حدود ساعت ۱۲:۳۰ بامداد روز سه‌شنبه (به وقت محلی) که جاستین ترودو برای سخنرانی به این محل وارد خواهد شد، تنها داوطلبان و دست اندرکاران حزب و ستادهای انتخاباتی در سالن رزرو شده برای حزب لیبرال با رعایت پروتکل‌های کرونا جمع شوند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email