اورزولا فن درلاین، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید رفتاری که در جریان اعلام پیمان امنیتی «اوکوس» بین امریکا، بریتانیا و استرالیا با فرانسه صورت گرفت «غیرقابل قبول» است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ ایالات متحده در چارچوب این پیمان امنیتی قرار است زیردریایی‌هایی با انرژی اتمی در اختیار استرالیا بگذارد. امری که باعث شد کانبرا قرارداد خرید زیردریایی‌های متعارف از فرانسه را فسخ کند. پاریس در واکنش به فسخ این قرارداد و اعلام پیمان امنیتی جدید در منطقه اقیانوس هند-آرام سفرای خود در واشنگتن و کانبرا را برای مشورت فرا خواند.

رییس کمیسیون اتحادیه اروپا روز دوشنبه (29 سنبله/شهریور – 20 سپتمبر) در مصاحبه با شبکه خبری «سی ان ان» گفت: «با یکی از کشورهای عضو [اتحادیه اروپا] به نحوی رفتار شده است که قابل قبول نیست. ما می‌خواهیم دریابیم ماجرا چه بوده و چرا اینچنین شده است».

شارل میشل، رییس شورای اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه از آنچه «عدم وفاداری» امریکا در جریان شکل‌گیری اتحاد جدید در منطقه اقیانوس هند-آرام خواند انتقاد کرد. وی گفت: «اصول اولیه بین متحدان شفافیت و اعتماد است. […] ما اکنون شاهد عدم شفافیت و عدم اعتماد هستیم».

رییس شورای اتحادیه اروپا ضمن ابراز دلسردی از رویکرد جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا گفت: «[با ترامپ] حداقل همه چیز خیلی روشن بود. چه لحن، محتوا یا زبان! بسیار واضح بود که از نظر او اتحادیه اروپا شریک و متحد مفیدی نبود».

ارزش قرارداد فرانسه با استرالیا که از آن به عنوان «قرارداد قرن» یاد می‌شد ۵۶ میلیارد یورو بود. جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که این اتحادیه در جریان اعلام پیمان امنیتی «اوکوس» نبود و طرف مشورت در این باره نیز نبود.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا قرار است دوشنبه شب در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در جلسه‌ای به ریاست جوزپ بورل پیامدهای اعلام اتحاد امنیتی بین امریکا، بریتانیا و استرالیا را بررسی کنند.

فرانسه در آخرین واکنش اعتراضی خود به اعلام پیمان «اوکوس» دیدار از پیش برنامه‌ریزی شده بین فلورانس پارلی، وزیر نیروهای مسلح (دفاع) این کشور با بن والاس، همتای بریتانیایی‌اش را لغو کرد.

گابریل اتال، سخنگوی دولت فرانسه گفته است که امانویل مکرون، رییس‌جمهوری این کشور قرار است طی روزهای آینده با جو بایدن، همتای امریکایی خود گفتگو کند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email