پولند می‌گوید ۵۰۰ سرباز دیگر به منطقه مرزی خود با بلاروس می‌فرستد تا بتواند این مرز را در برابر افزایش هجوم مهاجرانی که بلاروس و روسیه به هدف بی‌ثبات‌سازی اتحادیه اروپا برنامه‌ریزی کرده‌اند، تقویت کند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ ماتیوش موارویتسکی، نخست وزیر پولند روز دوشنبه ۲۰ سپتمبر (۲۹ سنبله/ شهریور) در جریان یک نشست خبری، این رویداد را یک «حمله مرزی به پولند» خواند و گفت: «ما با اقدامی سازماندهی شده به دست مینسک و مسکو سر و کار داریم».

موراویتسکی که پس از دیدار با وزیر داخله و رییس گارد مرزی پولند سخن می‌گفت، تاکید کرد: «ما با عزمی راسخ از مرزهای پولند دفاع خواهیم کرد».

ماموران پولندی روز یکشنبه جسد سه مهاجر از جمله یک مرد عراقی را در نقطه‌ای در شرق این کشور در نزدیکی مرز بلاروس پیدا کردند. این سه تن بر اثر خستگی و سرمازدگی جان خود را از دست داده بودند. به گفته ژنرال توماش پراگا، فرمانده گارد مرزی پولند، مرزبانان این کشور همچنین جسد زنی را که در نقطه مرزی دیگری در سمت بلاروس افتاده بود مشاهده کرده‌اند.

پولند و لیتوانیا عضو اتحادیه اروپا هستند و مرزهای شرقی آنها بخشی از مرزهای شرقی این اتحادیه را تشکیل می‌دهد. هر دو این کشورها در ماه‌های اخیر مرزهای خود با بلاروس با فشارهای مهاجرتی رو به افزایش روبرو هستند. آنها می‌گویند این اقدام رژیم الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهوری بلاروس در مینسک است که با هدف بی ثبات سازی ۲۷ کشور اتحادیه اروپا انجام می‌شود.

نخست وزیر پولند گفت که مهاجران که غالبا اهل خاورمیانه و افریقا هستند، با «توهم» انتقال به آلمان پولی زیاد، چیزی در حدود ۲ هزار و ۵۰۰ دالر در بلاروس می‌پردازند، اما بعد از آن، سربازان بلاروس آنها را در میان جنگل‌ها و باتلاق‌های مرز با پولند رها می‌کنند.

گفته می‌شود که بلاروس سفر بدون ویزه را برای برخی کشورهای خاورمیانه که بالقوه مهاجرفرست هستند، آزاد کرده تا بتواند آنها را پس از ورود به خاک این کشور به سمت پولند و لیتوانیا هدایت کند.

پولند و لیتوانی در حال نصب سیم خاردار در مرز خود با بلاروس بوده و گشت‌های مرزی را افزایش داده‌اند. آنها همچنین برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی، در مرزهای خود وضعیت اضطراری موقت اعلام کرده‌اند.

مقامات پولند می‌گویند که امسال بیش از ۸ هزار مهاجر به هدف رسیدن به این کشور غیرقانونی از مرز بلاروس گذشته‌اند که بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ مورد آن تنها مربوط به ماه سپتمبر بوده است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email