کوریای شمالی با محکوم کردن معاهده امنیتی بین امریکا، بریتانیا و استرالیا گفته است که این پیمان می‌تواند منجر به “مسابقه تسلیحات هسته‌ای” شود.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ یک مقام ارشد وزارت خارجه این کشور گفته است که آکوس “تعادل استراتیژیک در منطقه آسیا و اقیانوسیه را بر هم می‌زند”.

بر اساس توافقنامه موسوم با آکوس که با هدف ”مقابله با گسترش نفوذ چین در منطقه اقیانوس آرام امضا شده” استرالیا با لغو سفارس خرید زیردریایی از فرانسه، از امریکا زیردریایی هسته ای خریداری خواهد کرد.

این توافقنامه هفته گذشته اعلام شد و شامل همکاری‌های دیگر از جمله در زمینه موشک‌های کروز، هوش مصنوعی و سایر فناوری‌ها می‌شود.

یک مقام وزارت خارجه کوریای شمالی گفته است که “این معاهده بسیار نامطلوب و خطرناک است و می‌تواند توازن استراتیژیک در منطقه آسیا و اقیانوسیه را بر هم بزند و باعث ایجاد زنجیره‌ای از رقابت‌های تسلیحات هسته‌ای شود.”

هفته گذشته، کوریای شمالی دو آزمایش در زمینه‌ موشکی انجام داد که یکی آزمایش موشک کروز دوربرد و دیگری موشک بالستیک بود.

چین نیز جزو مخالفان این توافقنامه است و سخنگوی وزارت خارجه این کشور گفته که این معاهده “صدمه شدیدی به صلح منطقه‌ای خواهد زد … و باعث تشدید رقابت تسلیحاتی” می‌شود.

از نظر پیونگ یانگ هم: “طبیعی است که چین این معاهده را به عنوان اقدامی غیرمسوولانه برای از بین بردن صلح و ثبات منطقه بداند و آن را محکوم کند”.

بر اساس معاهده آکوس، امریکا برای اولین بار در ۶۰ سال گذشته فناوری زیردریایی خود را مجددا به اشتراک خواهد گذاشت، پیشتر بریتانیا تنها کشوری بود که امریکا فناوری زیردریایی‌اش را با آن به اشتراک گذاشته بود.

زیردریایی

آکوس و نارضایتی فرانسه

به گزارش رسانه های فرانسه، فلورنس پارلی، وزیر دفاع فرانسه سفر هفته آینده خود را به لندن برای دیدار با بن والاس، وزیر دفاع برتیانیا لغو کرده است.

لرد ریکتس، از سفرای پیشین بریتانیا در فرانسه که ریاست مشترک گفتگوهای دفاعی دو کشور را برعهده دارد، لغو سفر خانم پارلی را تایید کرده است.

امضای توافقنامه آکوس با فراخوانی سفرای فرانسه از امریکا و استرالیا همراه شده و ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه آن را ”به خنجر زدن از پشت ” تشبیه کرده است.

با این حال، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا بر دوستانه بودن روابط میان لندن و پاریس تاکید کرده است.

هم زمان، اسکات موریسن، نخست وزیر استرالیا هم از امضای توافقنامه دفاعی آکوس دفاع کرده است.

آقای موریسن اتهام فرانسه درباره دروغگویی را رد کرد.

به گفته او فرانسه باید برای لغو سفارس خرید ۱۲ زیردریایی آمادگی می داشت.

فرانسه می گوید که فقط ساعاتی پیش از امضای توافق از آن آگاه شد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه این کشور، روز شنبه وضعیت کنونی را یک “بحران جدی” در روابط توصیف کرد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email