اعضای سازمان همکاری شانگهای در نشستی که در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شده، تحولات افغانستان را مهم و نگران کننده خواندند. در این نشست سران کشورهای عضو این سازمان به بحران بشری و مالی افغانستان اشاره کرده و خواستار گفتگو با طالبان و ایجاد یک دولت فراگیر در افغانستان شدند.

‘روسیه نیاز دارد با طالبان کار کند’

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در این نشست گفت که روسیه “نیاز دارد” با اداره طالبان در افغانستان کار کند.

آقای پوتین که از طریق کنفرانس ویدیویی نشست سران سازمان شانگهای در دوشنبه تاجیکستان، صحبت می‌کرد، پیشنهاد ایجاد گروه تماس میان این سازمان و اداره طالبان را داد و گفت که این موضوع می‌تواند مقامات طالبان را مجبور به عملی ساختن تعهدات شان کند.

او گفت “تغییر قدرت” در افغانستان “تقریبا بدون خون‌ریزی” اتفاق افتاده و “این یک نکته مثبت است.”

 

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در نشست شانگهای گفت که روسیه "نیاز دارد" با اداره طالبان در افغانستان کار کند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در نشست شانگهای گفت که روسیه “نیاز دارد” با اداره طالبان در افغانستان کار کند

‘به روند انتقال نرم در افغانستان کمک کنیم’

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین گفت کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای باید به یک “روند انتقال نرم” در افغانستان کمک کنند.

به گزارش رسانه‌های دولتی چین، آقای شی از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای خواست افغانستان را در جهت ایجاد یک “ساختار سیاسی فراگیر و پیروی از اعتدال در سیاست داخلی و خارجی” رهنمایی کنند.

رئیس جمهوری چین این صحبت‌ها را در نشست سران سازمان همکاری شانگهایی در دوشنبه پایتخت تاجیکستان از طریق ویدیو کنفرانس ارائه کرد.

افغانستان و چند کشور دیگر منطقه عضو ناظر در این سازمان است ولی کابل در این نشست نماینده‌ای ندارد.

 

رئیس جمهوری چین گفت کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای باید به یک "روند انتقال نرم" در افغانستان کمک کنند

رئیس جمهوری چین گفت کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای باید به یک “روند انتقال نرم” در افغانستان کمک کنند

‘خواستار رفع‌ سرما‌یه‌های انسداد شده افغانستان هستیم’

شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان در کنفرانس نشست سران سازمان شانگهای، از کشورهای دیگر خواست تا پول‌های مربوط افغانستان را که در بانک‌های خارجی مسدود شده، برای فراهم سازی زمینه گفت‌وگو با طالبان بازکنند.

آقای میرضیایف که کشورش با افغانستان مرز مشترک دارد، خواستار گفتگوی کشورهای عضو سازمان شانگهای با طالبان و تلاش آن‌ها برای جلوگیری از ظهور افراط‌‌‌‌گرایی شد.

رئیس جمهوری ازبکستان افزود که باز شدن حساب‌های پولی افغانستان می تواند به این مامول کمک کند.

او همچنین گفت با در نظر داشت بحران بشری در افغانستان موضوع باز شدن سرمایه‌های افغانستان در بانک‌های خارجی باید مورد بررسی قرار بگیرد.

 

شوکت میرضیایف رئیس جمهوری ازبکستان خواستار رفع انسداد سرمایه‌های افغانستان در بانک‌های خارجی شد

شوکت میرضیایف رئیس جمهوری ازبکستان خواستار رفع انسداد سرمایه‌های افغانستان در بانک‌های خارجی شد

‘کمک‌های خارجی به افغانستان ادامه یابد’

عمران‌خان، نخست وزیر پاکستان در نشست سران عضو سازمان شانگهای گفت ما باید “اولویت‌های فوری برای جلوگیری از یک بحران انسانی و سقوط اقتصادی در افغانستان داشته باشیم”.

او گفت دولت گذشته به شدت وابسته به کمک‌های خارجی بود که حذف آن می‌تواند منجر به فروپاشی اقتصادی شود.

او مشارکت سازمان شانگهای و جامعه جهانی در قبال مسایل افغانستان را فوق‌العاده مهم خواند.

عمران خان همچنان در این نشست از طالبان خواست تا یک ساختار سیاسی “همه‌شمول” ایجاد کنند تا از همه گروه‌های قومی نمایندگی کند و از استفاده ستیزه جویان از خاک افغانستان علیه سایر کشورهای دیگر جلوگیری کنند.

طی بیست سال گذشته دولت های افغانستان پاکستان را متهم به حمایت از گروه طالبان می‌کرد اما اسلام آباد همواره این ادعا ها را رد کرده است.

 

نخست وزیر پاکستان در نشست شانگهای خواستار حمایت اقتصادی از افغانستان شد

نخست وزیر پاکستان در نشست شانگهای خواستار حمایت اقتصادی از افغانستان شد

‘خواهان تشکیل دولت فراگیر در افغانستان هستیم’

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان که میزبان نشست سران کشورهای عضو شانگهای است، گفت تاجیکستان خواهان ایجاد یک “دولت فراگیر” در افغانستان است و تحمیل نظام سیاسی بدون در نظر گرفتن خواست مردم “عواقب غیرقابل پیش‌بینی” به دنبال دارد.

او به سازمان همکاری شانگهای پیشنهاد کرد تا همکاری بین نهادهای مجری قانون کشورهای عضو را برای مقابله با تهدیدات احتمالی از سوی افغانستان افزایش دهند.

آقای رحمان همچنین هشدار داد که وضعیت افغانستان ممکن است بر وضعیت آسیای مرکزی تأثیر بگذارد و افزود که احتمال تکرار “حوادث سال ۲۰۰۱ وجود دارد”.

آقای رحمان گفت: “تاجیکستان بارها از جامعه بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد، صلیب سرخ و دیگر سازمان‌ها خواسته است تا به ولایت پنجشیر که حدود دو ماه است در محاصره کامل به سر می برد کمک فوری ارائه دهند”.

به گفته امامعلی رحمان، تروریسم بین المللی، افراط گرایی، تجزیه طلبی، جنایات سازمان یافته فراملی از جمله قاچاق مواد مخدر و جنایات سایبری، تهدیدهای اصلی در فضای سازمان همکاری شانگهای هستند.

امامعلی رحمان: شانگهای همکاری بین نهادهای مجری قانون کشورهای عضو را برای مقابله با تهدیدات احتمالی از سوی افغانستان افزایش دهند

امامعلی رحمان: شانگهای همکاری بین نهادهای مجری قانون کشورهای عضو را برای مقابله با تهدیدات احتمالی از سوی افغانستان افزایش دهند

سازمان همکاری شانگهای، اگرچه بازوی توسعه‌طلبی چین توصیف شده، اما در حال حاضر یکی از مهم‌ترین نهادهای بین‌المللی است که در آن از «غرب» خبری نیست و چه بسا تسلط کامل غرب بر سیاست بین‌الملل را به چالش می‌کشد.

سازمان شانگهای سال ۲۰۰۱ میلادی برای مبارزه با اسلامگرایی افراطی و نگرانی‌های دیگر امنیتی در چین، روسیه و چهار کشور دیگر از جماهیر سابق شوروی تاسیس شد.

روسیه، چین، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان، هند و پاکستان از اعضای اصلی و افغانستان، ایران، بلاروس و مغولستان از اعضای ناظر بوده‌اند و اکنون ایران هم به عضویت کامل در آمده است.

بی بی سی

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email