مجله تایم با انتشار مطلب مفصلی نوشته است که سلیمه مزاری، ولسوال «چهارکنت» در ولایت بلخ (فرماندار شهرستان چارکنت) که قبلا گزارش شده بوده، به دست گروه طالبان افتاده است، به آمریکا رفته است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ سلیمه مزاری، در کنار اینکه ولسوال چارکنت بلخ بود، فرمانده نیروهای خیزش مردمی هم بود. او یکی از سه ولسوال زن در حکومت افغانستان به رهبری محمد اشرف غنی بود.

هنگامی که مرکز ولایت بلخ در اواسط ماه اوت/اگست به دست طالبان افتاد، این ولسوال/فرماندار برای چند روزی ناپدید شد. برخی‌ رسانه‌ها گزارش دادند او احتمالا به دست طالبان کشته یا بازداشت شده باشد.

به نوشته تایم، زمانی‌که شهر مزار شریف در آستانه سقوط بود، خانم مزاری در دفتر کار فرهاد عظیمی والی سابق ولایت بلخ بود.

فرماندهان محلی ولسوالی چارکنت به این فرماندار زن گفته بودند که ولسوالی آنها از چهار سو توسط طالبان محاصره شده است و هر کسی را که از شهر مزارشریف به سوی ولسوالی برود، بازداشت می‌کنند.

او گفته است که همراه کاروان مارشال عبدالرشید دوستم، عطامحمد نور، و فرهاد عظیمی، والی پیشین بلخ، به سوی حیرتان رفت، اما او و شماری زیادی اجازه ورود به ازبکستان را نیافتند.

ولسوال چارکنت به تایم گفته است، سپس، دو روز را در منزل یکی از خویشاوندان خود در شهر حیرتان سپری کرده و بعدا با پوشیدن برقه پنهانی راهی کابل شده است. وی گفته است که طالبان نتوانستند او را شناسایی کنند و توانست به آمریکا منتقل شود.

سلیمه مزاری در دهه ۸۰ میلادی در ایران متولد شد و آنجا تحصیل کرد. پدر و مادرش بعد از لشکرکشی شوروی سابق به افغانستان، به ایران مهاجر شدند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email