امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه دولت طالبان از آمریکا و سایر کشورها خواسته است که در ارسال کمک‌ها به افغانستان برخورد سیاسی نکنند. او یک روز پس از کنفرانس اضطراری ویژه جمع‌آوری کمک‌های مالی برای افغانستان به میزبانی سازمان ملل در ژنو صحبت می‌کرد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ آقای متقی از جهان برای تعهدات بیش از یک میلیارد دلار اعلام شده در روز دوشنبه تشکر کرد. او گفت که دولت طالبان “آن را عاقلانه و به روش شفاف هزینه خواهد کرد” و به نیازهای بزرگ در بخش‌های آموزش، بهداشت و توسعه اشاره کرد.

او در مورد برخورد سیاسی با کمک‌ها گفت “آمریکا یک کشور بزرگ است و باید دل بزرگ داشته باشد” و از واشنگتن به دلیل مسدود کردن دارایی‌های افغانستان انتقاد کرد.”

مقامات سازمان ملل می‌گویند از هر سه شهروند افغانستان یک نفر نمی‌داند غذای بعدی آنها از کجا بدست خواهد آمد.

دولت طالبان به دنبال افزایش منابع مالی خود است. افغانستان پس از ۴۰ سال جنگ تقریبا مداوم به شدت به کمک خارجی متکی است.

در پی بازگشت طالبان به قدرت یک ماه پیش و سقوط دولت افغانستان، اکثریت کشورها کمک‌های خود به افغانستان را مسدود کردند.

دیروز آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت شرکت کنندگان در نشست اضطراری کمک به افغانستان متعهد به کمکهای بشردوستانه‌ای معادل بیش از یک میلیارد دلار شدند.

سازمان ملل دیروز میزبان اجلاسی در ژنو سوئیس برای جمع آوری پول به منظور کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان بود؛ سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود به بیش از ۶۰۰ میلیون دلار نیازمند است.

این سازمان درباره فاجعه انسانی در افغانستان بعد از به قدرت رسیدن طالبان هشدار داده است.

در نظرسنجی که این سازمان طی ماه جاری و ماه گذشته (سپتامبر و اوت) انجام داد به این نتیجه رسید که حدود ۹۳ درصد شهروندان افغانستان دسترسی به غذای کافی ندارند “که دلیل عمده آن نبود پول برای تهیه غذاست.”

آریاتودی – بخش سیاست

 

Print Friendly, PDF & Email