سازمان ملل روز دوشنبه (22 سنبله/شهریور- 13 سپتمبر) قرار است اجلاسی را در ژینوا سوییس، میزبانی کند که هدف از برگزاری آن جمع‌آوری بیش از ۶۰۰ میلیون دالر برای کمک به افغانستان است.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ این سازمان درباره فاجعه انسانی در افغانستان بعد از به قدرت رسیدن طالبان هشدار داده است.

همزمان فیلیپو گراندی، کیشنر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان به کابل سفر کرده تا وضعیت “فاجعه انسانی” در این کشور را بررسی کند؛ او نیازهای شهروندان افغانستان را “شدید” خوانده است.

آقای گراندی گفته است در این سفر همچنین وضعیت سه و نیم افغان که بی‌خانمان شده‌اند را هم ارزیابی خواهد کرد.

اتفاقات اخیر در حالیست که حتی پیش از سقوط کابل در ماه گذشته، نیمی از جمعیت افغانستان؛ حدود ۱۸ میلیون نفر برای گذراندن زندگی وابسته به کمک بودند.

مقامهای سازمان ملل و نهادهای فعال در کمک‌های بشردوستانه می‌گویند تعداد افراد نیازمند با توجه به خشکسالی و همچنین کمبود منابع مالی و غذا احتمالا بیشتر خواهد شد.

قطع ناگهانی میلیاردها دالر کمک بین‌المللی توسط دولتهای خارجی پس از سقوط حکومت حاکم در افغانستان و اعلام پیروزی طالبان فشار را بر برنامه‌های سازمان ملل در افغانستان افزایش داده است.

آنتونیو، گوترش، دبیرکل سازمان ملل با اشاره به مضیقه‌های مالی سازمان تحت مدیریتش هفته پیش گفته است: «در حال حاضر سازمان ملل حتی قادر نیست حقوق کارمندان خودش را بدهد».

در کنفرانس ژینوا که قرار است امروز بعدازظهر به وقت محلی (ژینوا) برگزار شود به غیر از دبیرکل سازمان ملل، پیتر مائورر، رییس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و همچنین نمایندگان کشورها از جمله هیکو ماس، وزیر خارجه آلمان هم حضور دارند.

 

در نظرسنجی که این سازمان طی ماه جاری و ماه گذشته (سپتامبر و اوت) انجام داد به این نتیجه رسید که حدود ۹۳ درصد شهروندان افغانستان دسترسی به غذای کافی ندارند که دلیل عمده آن نبود پول برای تهیه غذاست.
برنامه جهانی غذای سازمان ملل می‌گوید حدود ۹۳ درصد شهروندان افغانستان دسترسی به غذای کافی ندارند که دلیل عمده آن نبود پول برای تهیه غذاست.

حدود یک سوم از ۶۰۶ میلیون دالری که سازمان ملل به دنبال آن است، در صورت تامین، توسط برنامه جهانی غذای سازمان ملل هزینه خواهد شد.

در نظرسنجی که این سازمان طی ماه جاری و ماه گذشته (سپتمبر و اگوست) انجام داد به این نتیجه رسید که حدود ۹۳ درصد شهروندان افغانستان دسترسی به غذای کافی ندارند “که دلیل عمده آن نبود پول برای تهیه غذاست.”

انتیا وب، از معاونان منطقه‌ای برنامه جهانی غذای سازمان ملل گفته تا پیش از بارش برف باید این کمکها به دست شهروندان افغانستان که به آن نیاز دارند برسد و زمان در حال گذر است.

او گفته: “بنوعی ما داریم التماس می‌کنیم و قرض می‌گیریم تا از تمام شدن ذخایر غذایی جلوگیری (در افغانستان) شود.”

سازمان جهانی بهداشت، دیگر نهاد سازمان ملل که بخشی از این درخواست بین‌المللی برای کمک به افغانهاست در صدد احیای صدها مراکز بهداشتی در این کشور است که با توقف کمکها توسط خیرین، در آستانه بسته شدن قرار گرفته‌اند.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email