یاسین خموش، شاعر، ترانه‌سرا و از چهره‌های فرهنگی پیشکسوت افغانستان درگذشت.

به گزارش بخش ادبیات آریاتودی؛ آقای خموش حدود هفتاد سال داشت و از مدتی قبل در بیمارستانی در ازبیکستان بستری بود.

او خالق ترانه‌های مشهوری از جمله ترانه‌ مشهور “برایم نامه از کابل رسیده/دوباره خون به رگ‌هایم دمیده” بود.

شعرها و ترانه‌های او را خواننده‌های مشهور افغانستان از جمله آریانا سعید، داود سرخوش و وحید صابری آهنگ ساخته و اجرا کرده‌اند.

یاسین خموش طی سال‌های گذشته در ادارات مختلف دولتی از جمله وزارت اطلاعات، فرهنگ و معاونت اول ریاست جمهوری و نهادهای رسانه‌ای مشغول کار نیز بود.

او همچنین در جوانی، در چندین فلم نقش بازی کرده بود و در عرصه سینما فعال بود.

پس از انتشار خبر درگذشت یاسین خموش، شمار زیادی از فرهنگیان و چهره‌های فعال در شبکه‌های اجتماعی به او ادای احترام کرده و از او به نیکویی یاد کرده‌اند.

از جمله پرتو نادری نوشته است: «ای وای شاعر و نویسنده، فرزانه یاسین خموش، چشم از جهان پوشید و جامعه فرهنگی افغانستان را سوگ‌وار ساخت!».

یاسمین یارمل، بازیگر افغانستانی نوشته است: «یاسین خموش مردی از تبار اندیشه و قلم انسان وطن‌دوست، با ایمان، صادق و شخصیت عالی کارگردان موفق، شاعر توانا مرد سنگر و مبارزه حلیم وخوش بر خود متبسم دیگر در میان ما نیست».

همچنین عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون شورای مصالحه ملی با انتشار عکسی از آقای خموش او را “از قلم‌به‌دستان نیکنام” توصیف کرده است.

آقای فرهمند نوشته است: «کارنامه‌های شایان و فعالیت‌های وی در بخش‌های نویسند‌گی، مطبوعات و فرهنگ الگو برای همه‌ محسوب می‌شود و نبودش نهایت اسف‌بار و غم‌انگیز است».

خانواده آقای خموش گفته‌‍اند مراسم خاکسپاری او امروز سه شنبه (19 اسد/مرداد – 10 اگست) در کابل برگزار خواهد شد.

آریاتودی – بخش ادبیات

Print Friendly, PDF & Email