وزارت خارجه افغانستان به اظهارات نماینده ویژه روسیه در مورد آمادگی طالبان جهت “راه حل سیاسی” در کشور، واکنش نشان داده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ این نهاد امروز پنجشنبه (31 سرطان/تیر – 22 جولای) در اعلامیه ای گفته است که طالبان حتا پس از آغاز نشست دوحه و گفتگو با امریکا و در پی آن، توافق با ایالات متحده، به خشونت در افغانستان دامن زده، رابطه خود را با گروههای تروریستی دیگر ادامه داده و علاقه ای به صلح نداشته اند.

روز گذشته “ضمیر کابلوف” نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان در یک نشست آنلاین با حضور حامد کرزی رییس جمهور سابق افغانستان گفته بود: «رهبران طالبان از جنگ 20 ساله خسته شده‌اند و آماده دریافت راه حل سیاسی اند».

وزارت خارجه کشور گفته است که این اظهارات از نظر آقای کابلوف مصداق «احتمالا استیلای بالقوه طالبان بر قدرت» ارزیابی می شود.

در این اعلامیه آمده است: «طالبان از زمان امضای موافقتنامه دوحه، تعهدات‌شان را در قبال کاهش خشونت‌ها، قطع روابط با گروه‌های تروریستی و انجام مذاکرات جدی روی آتش‌بس و رسیدن به توافق سیاسی پی هم نقض کرده اند. عملکرد طالبان نشاندهنده‌ این واقعیت است که طالبان برخلاف اظهارات‌شان، در عمل، آماده حل سیاسی بحران افغانستان نیستند».

همچنین در این اعلامیه تاکید شده است: «در مقابل، دولت افغانستان تمام تعهداتش را به‌شمول رهایی بیش از شش‌هزار زندانی طالبان برآورده نموده و پیوسته بر مذاکرات بامحتوا روی مسایل اساسی از جمله آتش‌بس فوری تاکید نموده است. در همین راستا، جمهوری اسلامی افغانستان هیات مذاکراتی باصلاحیت را تشکیل داده و با تعهد کامل در مذاکرات صلح دوحه، به شمول دور سوم کنونی، شرکت نموده است.

همچنین برای اثبات جدیت و تعهد خویش به پروسه صلح، اخیرا جمهوری اسلامی افغانستان هیات عالیرتبه سیاسی را برای حمایت از تیم مذاکراتی جمهوری و برای پیشبرد گفتگوهای صلح با طالبان به دوحه فرستاد؛ اما با وجود این تلاش‌ها، تا هنوز نشانه‌یی از تعهد طالبان برای قطع خشونت‌ها، اجتناب از راه حل نظامی، و رسیدن به توافق سیاسی دیده نمی‌شود».

این نهاد در ادامه تصریح کرده است: «اگر آقای کابلوف به اطلاعات و دریافت‌های قابل اعتماد و مشخصی دسترسی دارند که اراده واقعی طالبان را برای حل مسالمت‌آمیز جنگ به نمایش گذارد؛ با ما در میان گذارند تا مطابق به آن به پیشرفت‌های بیشتری در روند صلح نایل آییم».

اعلامیه وزارت خارجه افزوده است: «از دید ما، مطرح‌کردن امکان دستیابی نظامی طالبان به قدرت سیاسی در مغایرت با اعلامیه نشست ترویکای گسترده مسکو و قطع‌نامهٔ 2513 شورای امنیت سازمان ملل و مخالفت جامعه جهانی با برگشت امارت طالبانی، قرار دارد.

ما از تلاش‌های صلح روسیه در چارچوب فارمت مسکو، ترویکای گسترده و شورای امنیت سازمان ملل متحد قدردانی می‌نماییم. ما انتظار داریم تا شرکای بین‌المللی‌مان طالبان را در قبال تعهدات‌شان مسوول قرار داده و فشارهای لازم را بر آن‌ها وارد نمایند تا مطابق به خواست جامعه جهانی، به‌ویژه کشورهای عضو ترویکای توسعه‌یافته و حامیان قطع‌نامه 2513 شورای امنیت سازمان ملل، این گروه دست از خونریزی برداشته و به راه حل سیاسی از طریق مذاکرات واقعی و معنادار تن دهند».

قابل یادآوری است که ضمیر کابلوف نماینده ویژه ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه گفته بود که به رغم شدت حملات طالبان بر ضد نیروهای دولتی افغانستان، این گروه تمایل زیادی به حل منازعه از راه سیاسی دارد.

وی همچنین تاکید کرده بود: «آنها {طالبان} پیشروی هایی داشته اند. در آینده می توانند شهرها را نیز بگیرند؛ اما توان نگهداری از شهرها و اداره آن را نخواهند داشت. طالبان اکنون نمی‌توانند مرکز ولایت‌‎ها را بگیرند؛ اما شاید در آینده بتوانند کابل و مرکزهای ولایت‌ها را تصرف کنند. اما برای نگه داشتن این شهرها ظرفیت کافی را ندارند».

کابلوف در ادامه گفته بود: «فکر می‌کنم جنگ بیست سال اخیر رهبران طالبان را به ستوه آورده؛ برای همین، آنها درک کرده‌اند که اکنون باید به دنبال یک راه حل سیاسی باشند».

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email