امریکا می گوید که با آلمان به توافقی رسیده تا مانع استفاده روسیه از خط لوله گاز نورد استریم ۲ به عنوان یک اهرم سیاسی علیه اروپا شود.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ این خط لوله ۱۲۳۰ کیلومتری که حالا تقریبا کامل شده صادرات نفت روسیه به آلمان را دو برابر می کند. این لوله گاز را از وایبورگ در روسیه به لوبمین آلمان می برد و از بستر دریای بالتیک می گذرد.

ویکتوریا نولاند مقام دولت امریکا گفت که بر اساس این توافق اگر روسیه سعی کرد از اوکرایین باج بگیرد، تحریم هایی بر این کشور اعمال خواهد شد.

جو بایدن، رییس جمهور امریکا، روز ۱۶ جولای در جریان دیداری با آنگلا مرکل نخست وزیر آلمان در واشنگتن گفت که دو کشور «در برابر تعرضات روسیه متحد خواهند بود».

آقای بایدن گفت که نگرانی خود در مورد خط لوله گاز روسیه به آلمان را با خانم مرکل مطرح کرده است؛ اما آنها توافق نظر دارند که نباید به روسیه اجازه داد از انرژی به عنوان یک سلاح استفاده کند.

اوکرایین می گوید که نورد استریم ۲ تهدیدی برای امنیت این کشور است.

این کشور از سال ۲۰۱۴ در نواحی شرقی خود مشغول نبرد با جدایی طلبان مورد حمایت روسیه بوده است.

روسیه شبه جزیره کریمه که بخشی از اوکرایین بود را در همان سال به خاک خود ضمیمه کرد. کی‌یف نگران تهاجم تمام عیار روسیه بعد از راه اندازی خط لوله نورد استریم ۲ است.

این کشور همچنین سه میلیارد دالری که سالانه به عنوان حق ترانزیک گاز دریافت می کند را از دست خواهد داد.

پولند هم با این خط لوله مخالف است چون می گوید این پروژه ۱۰ میلیارد دالری تهدیدی برای امنیت کشورهای مرکزی و شرقی اروپاست.

روسیه این موضوع را رد می کند و نورد استریم ۲ را پروژه ای سودآور برای همه طرف های مشارکت کننده توصیف می کند.

به گزارش آسوشیتدپرس بر اساس مفاد توافقی که امریکا و آلمان به آن دست یافته اند؛ اوکرایین از جمله ۵۰ میلیون دالر خط اعتباری برای ساخت فناوری های تولید انرژی سبز دریافت خواهد کرد.

دولت بایدن در ماه می شرکت سازنده این خط لوله را از تحریم هایی که دولت قبلی امریکا اعمال کرده بود معاف کرد؛ که به رغم مخالفت قانونگذاران جمهوری خواه بود.

دولت بایدن با این خط لوله مخالف است اما تحلیلگران می گویند او در این مقطع که برای ترمیم روابط امریکا با متحدان اروپایی می کوشد، به شکاف با آلمان رغبتی ندارد.

این خط لوله هم مثل همزاد خود “نورد استریم” ظرفیت انتقال ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز در سال به اروپا را دارد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email