ترکیه برای مقابله با ورود «مهاجران غیر قانونی، قاچاق کالا و مبارزه با تروریسم» در حال نصب یک دیوار بزرگ کانکریتی ۶۳ کیلومتری در مرز خود با ایران است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ خبرگزاری آناتولی با اعلام این خبر نوشته است که ترکیه قصد دارد با نصب این دیوار کانکریتی در ولایت مرزی وان، سطح امنیت مرزی خود را بالا ببرد. تاکنون با نصب چَک های کانکریتی، کار احداث ۳ کیلومتر از این دیوار مدولار و برج‌های هوشمند در مرز منطقه چالدران ولایت وان به اتمام رسیده است.

مرز ترکیه با ایران یکی از راه‌های پرطرفدار قاچاق انسان به شمار می‌رود. افغانستانی‌ها، ایرانی‌ها و پاکستانی‌ها پیش از ورود به شهرهایی مانند استانبول یا انقره برای عزیمت نهایی به اروپا از این طریق وارد خاک ترکیه می‌شوند.

یوسف دورانی دینچ، فرماندار شهر چالدران در گفتگو با آناتولی گفته است که عملیات نصب این دیوار در بخش ۶۳.۱ کیلومتری خط شمال شرقی مرز ولایت وان با ایران همچنان ادامه دارد.

قرار است نصب این دیوار تا شهر “دوغوبایزید” ولایت آغری و شهر “یوکسک‌اوای” ولایت حکاری امتداد یابد.

طول این چَک های کانکریتی که برای ساخت این دیوار استفاده شده‌اند ۲.۸۰ متر، ارتفاع ۳ متر و وزن آنها ۷ تُن است.

فرماندار شهر چالدران با بیان اینکه عملیات نصب این دیوار از سال جاری شروع شده است، گفت که کار نصب این دیوار در سه مرحله انجام می‌شود.

او همچنین از اصرار ترکیه برای احداث هم‌زمان یک جاده امنیتی و حفر خندق در کنار این دیوار برای جلوگیری از قاچاق، مبارزه با تروریسم و مهاجرت غیرقانونی خبر داد. تاکنون ۱۱۰ کیلومتر خندق در مرز ترکیه و ایران حفر شده است.

ترکیه دو روز پیش اعلام کرده بود که از روز ۱۰ جولای بدین سو بیش 1450 مهاجر غیرقانونی را بازداشت کرده و ۱۱ محل اسکان موقت آنان را نیز برچیده است.

فرماندار چالدران در بخش دیگری از گفتگوی خود تاکید کرد که ترکیه به شهروندان کشورهای مختلف که به دلیل جنگ‌های داخلی و مشکلات اقتصادی تلاش می‌کنند تا از طریق ایران به این کشور وارد شوند، اجازه ورود نمی‌دهد.

او تصریح کرد: «مهاجرت غیرقانونی به دلیل آشفتگی داخلی در افغانستان و ناپایداری برخی کشورها در ترکیه بازتاب دارد».

با عقب‌نشینی نیروهای نظامی امریکا از افغانستان و شدت گرفتن درگیری‌های دولت این کشور و شبه نظامیان طالبان، احتمال می‌رود تعداد مهاجران افغانستانی که در پی ورود به خاک ترکیه و سپس اروپا هستند، افزایش یابد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email