ژنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا روز چهارشنبه (30 سرطان/تیر – 21 جولای) اعلام کرد كه شبه‌نظامیان طالبان مراكز حدود نیمی از ولسوالی‌های افغانستان را در كنترل خود دارند كه نشان دهنده وخیم شدن سریع اوضاع امنیتی در این کشور است.

به گزارش بخش نظامی آریاتودی؛ او که ماه گذشته شمار ولسوالی‌های تحت کنترل طالبان را ۸۱ منطقه اعلام کرده بود؛ در اظهارنظر اخیر خود مقابل خبرنگاران اعلام کرد که در حال حاضر بیش از ۲۰۰ مرکز از ۴۱۹ مرکز ولسوالی در این کشور تحت کنترل طالبان است.

او گفت که اگرچه نیروهای طالبان هنوز مرکز هیچ ولایتی را تصرف نکرده‌اند؛ اما فشار زیادی بر این مراکز وارد کرده‌اند.

همزمان با این سخنان، دولت افغانستان نیز طالبان را متهم کرد که صدها ساختمان دولتی را در ۲۹ ولایت از ۳۴ ولایت این کشور تخریب کرده‌اند؛ اتهامی که از سوی طالبان رد شده است.

مخالفت طالبان با برقراری آتش‌بس به مناسبت عید قربان

رهبران طالبان همچنین برخلاف سنت رایج در تعطیلات اسلامی گذشته، با هدف دفاع از تصرفات خود با برقراری آتش بس به مناسبت عید قربان مخالفت کردند.

آنها با وجود فشارهای محلی و بین‌المللی حاضر به اعلام رسمی آتش بس نشدند و تنها اعلام کردند که در دوران جشن‌های عیدقربان، در صورت نیاز برای دفاع از خود خواهند جنگید.

سخنگوی طالبان نیز روز چهارشنبه و بدون ارایه جزییات بیشتر به خبرگزاری فرانسه گفت: «می‌توانم تایید کنم که ما در جریان عید، در وضعیت دفاعی قرار داریم».

در افغانستان، جشن‌ها عید قربان از دوشنبه آغاز شده و تا پایان روز جمعه ادامه دارد.

پیش از این نیز طالبان همواره از فرصت آتش بس برای تقویت مواضع خود و فراهم آوردن شبه نظامیان بیشتر برای جنگ استفاده می‌کرد و به محض پایان آتش بس به نیروهای امنیتی افغانستان حمله می‌کرد.

سخنگوی طالبان: خواستار روابط خوب با ترکیه هستیم؛ تامین امنیت میدان هوایی کابل با افغانستان است

سخنگوی طالبان روز چهارشنبه در جریان گفتگو با بخش عربی‌زبان شبکه «تی آر تی» ترکیه گفت که این گروه از کشورهای مسلمان خواسته است تا از یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ در افغانستان حمایت کنند.

ذبیح الله مجاهد اعلام کرد که این گروه می‌خواهد برای بازگرداندن صلح و امنیت به افغانستان و آغاز روند بازسازی کشور، با سایر کشورها کار کند.

او همچنین درباره سیاست این گروه در قبال انقره گفت که طالبان مایل است روابط خوبی با ترکیه داشته باشد و اعلام کرد: «ما خواستار یک روابط خوب با ترکیه هستیم. ترکیه برادر ماست و ما وجوه مشترک اعتقادی زیادی با آنها داریم. ما می‌خواهیم ترکیه گذشته را رها کند و به امروز و آینده بیاندیشد. پس از آن است که می‌توانیم با یکدیگر گفتگو کنیم».

با این وجود اعلام کرد که تامین امنیت میدان هوایی کابل، نمایندگی‌های دیپلوماتیک و سفارتخانه‌ها به عهده افغانستان است و طالبان هر حرکت دیگری را مداخله در امور داخلی کشور می‌داند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که یک روز پیش از این رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه اعلام کرده بود در حال بررسی موضوع حضور در میدان هوایی بزرگ کابل است و اینکه انقره آماده بحث در مورد روند صلح با طالبان نیز است.

با این وجود؛ اردوغان نیز تاکید کرده بود که طالبان باید به اشغالگری‌هایش در خاک افغانستان پایان دهد.

گفتگوها میان ایالات متحده و ترکیه درباره تامین امنیت میدان هوایی کابل پس از عقب نشینی ایالات متحده، همچنان ادامه دارد. اردوغان و بایدن به‌تازگی در حاشیه اجلاس سران ناتو در بروکسل درباره این موضوع گفتگو کردند.

انقره به عنوان بخشی از ماموریت ناتو، مدت شش سال است که در میدان هوایی کابل عملیات نظامی و لجستیکی اجرا می‌کند.

وضعیت افغانستان در هفته‌های اخیر پس از اعلام جو بایدن، رییس جمهور امریكا مبنی بر خروج تمام نیروهای امریكایی تا ۱۱ سپتمبر از این كشور جنگ‌زده، بسیار بحرانی شده و درگیری‌های شدید میان نیروهای افغانستان و شبه نظامیان طالبان در بحبوحه عقب نشینی نیروهای خارجی در جریان است.

پیش از این در روز دوشنبه، تنها چند ساعت پس از آنکه گفتگوی طرف‌ها در نشست دوحه برای رسیدن به آتش بس به نتیجه‌ای نرسید، پانزده ماموریت دیپلوماتیک و نماینده ناتو در افغانستان از طالبان خواستند تا به حملات خود پایان دهد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email