سازمان گزارشگران بدون مرز روز چهارشنبه (30 سرطان/تیر – 21 جولای) از اسراییل خواست صدور بدافزار پگاسوس را متوقف کند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ این درخواست گزارشگران بدون مرز از اسراییل پس از آن مطرح شده است که چندین سازمان رسانه‌ای خبردادند که ده‌ها روزنامه‌نگاران در سراسر جهان و بیش از ده رییس دولت هدف بدافزاری واقع شده‌اند که شرکت اسراییلی «ان اس او» به کشورهای مختلف فروخته است.

کریستوف دولوار، دبیرکل سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای از نفتالی بنت، نخست وزیر اسراییل خواست تا زمان ایجاد «یک چارچوب نظارتی محافظت کننده»، از صدور فناوری جاسوسی توسط شرکت «ان اس او» جلوگیری کند.

بر اساس گزارش سازمان های رسانه ای؛ شماره تلفون ۵۰ هزار نفر از طریق مشتریان این شرکت اسراییلی کنترل می‌شده است. در این فهرست نام ۱۴ رییس دولت از جمله امانویل مکرون رییس جمهور فرانسه و محمد ششم پادشاه مراکش دیده شده است.

سازمان عفو بین‌الملل و سازمان غیر انتفاعی «مطالب ممنوعه» هم به لیستی دست یافته است که نشان می‌دهد کشورهایی مانند بحرین، هند، مکزیک، مراکش، رواندا و عربستان سعودی مشتریان این شرکت هستند.

شرکت «ان اس او» که با ۴۵ کشور قرارداد دارد برای انجام معاملات باید نظر موافق وزارت دفاع اسراییل را جلب کند.

بر اساس گزارش منتشر شده، بدافزار پگاسوس تلفون‌ها را آلوده کرده و به اپراتورها اجازه می‌دهد تا به پیام‌ها، عکس‌ها، ایمیل‌ها و داده‌های مکانی افراد دسترسی پیدا کنند. همچنین از طریق این بدافزار جاسوسی می‌توان میکروفون‌ها و دوربین‌های تلفون‌های همراه را فعال کرد.

از همین رو کریستوف دولوار گفت: «دادن این امکان به دولت‌ها تا با استفاده از نرم افزارهای جاسوسی در عمل بر صدها روزنامه‌نگار و منابع خبری آنها در سراسر نظارت داشته باشند، یک مشكل مهم دموكراتيک است».

شاليف هوليو، مدیرعامل ۳۹ ساله در گفتگو با یک شبکه رادیویی اسراییل اعلام کرد که شرکت تحت امر او در فعالیت‌های گسترده جاسوسی نقشی نداشته است. او گفت که این شرکت هیچ ارتباطی با فهرست هزاران شماره تلفون ندارد.

شرکت اسراییلی «ان اس او» ۸۵۰ کارمند دارد.

سازمان گزارشگران بدون همچنین روز سه شنبه بابت جاسوسی از خبرنگاران با استفاده از بدافزار پگاسوس شکایت نامه ای را در دادگستری فرانسه ثبت کرد.

نفتالی بنت: علاقه جهان به تکنالوژی های اسراییل زیاد است

با این حال نفتالی بنت، نخست وزیر اسراییل روز چهارشنبه با تبلیغ قدرت فناوری کشورش گفت از هر ۱۰۰ دالری که در جهان برای دفاع سایبری سرمایه‌گذاری شده، ۴۱ دالر آن در شرکت‌های دفاع سایبری اسراییلی بوده است.

او گفت: «ما به عنوان یک دولت و به عنوان یک ملت باید از خود دفاع کنیم».

آقای بنت با بیان اینکه «ده ها کشور» برای به دست آوردن نرم افزارهای اسراییلی قراردادهایی را با کشورش امضا کرده‌اند، گفت که علاقه جهان به تکنالوژی های اسراییلی زیاد است.

در هر حال بنی گانتز، وزیر دفاع اسرایيل روز سه شنبه گفت كه کشورش در حال بررسی موضوع جاسوسی توسط بدافزار پگاسوس است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email