سخنگوی گروه طالبان می‌گوید که این گروه خواستار برقراری روابط خوب با ترکیه است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در گفتگویی با شبکه «تی‌ آر‌ تی» عربی، پیرامون خروج نیروهای خارجی از افغانستان، کنترل میدان هوایی کابل و مذاکرات صلح در دوحه اظهار داشت که این گروه به‌ویژه خواستار حمایت کشورهای مسلمان برای راه حل سیاسی و پایان جنگ در افغانستان بوده و می‌خواهد روابط خوبی با ترکیه داشته باشد.

وی افزود: «ما خواهان برقراری روابط خوبی با ترکیه هستیم. ترکیه برادر ماست، از لحاظ اعتقادی نقاط مشترک زیادی داریم. می‌خواهیم ترکیه فارغ از گذشته به حال و آینده تمرکز کند. پس از آن می‌توانیم گفتگو کنیم».

سخنگوی طالبان خطاب به رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه گفت: «ما از ترکیه می‌خواهیم انجنیران، داکتران، دانشمندان و تاجران را برای کمک به بازسازی کشور ما جذب کند».

مجاهد حضور نیروهای نظامی ترکیه را به عنوان بخشی از ماموریت ناتو در خاک افغانستان «نادرست» خواند. به گفته وی؛ حافظت از میدان هوایی بین‌المللی کابل کار افغانستان است و حضور نظامی خارجی در خاک این کشور غیرقابل قبول است.

با این حال؛ وی به بیانیه ملاهبت‌الله رهبر طالبان اشاره کرده که این گروه آماده استقبال از کمک‌های مسالمت‌آمیز هر کشور در بازسازی افغانستان پس از جنگ است.

پیش از این؛ رییس‌جمهور اردوغان آمادگی خود را برای مذاکره با طالبان در مورد حفاظت از میدان هوایی کابل ابراز داشت. وی گفت که ستیزه جویان این گروه “هرگز” به حضور ارتش ترکیه در افغانستان اعتراض نکرده اند.

این در حالی است که به دنبال آغاز روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان، گزارش شد که قرار است ترکیه مسوولیت تامین امنیت میدان هوایی بین‌المللی کابل را به عهده بگیرد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email