شمار زیادی از رسانه‌های بزرگ امریکا با ارسال نامه‌ای به جو بایدن، رییس جمهوری این کشور، از وی خواسته‌اند تا روزنامه‌نگارانی را که در طول سال‌های گذشته با رسانه‌های امریکایی کار کرده اند؛ از افغانستان به امریکا انتقال دهد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ رسانه‌هایی مانند سی‌ان‌ان، نیویارک تایمز، واشنگتن پست و شمار دیگر در این نامه نوشته‌اند که روزنامه‌نگارانی که با رسانه‌های امریکایی کار کرده اند، نگران حملات انتقامی هدفمند‌ هستند.

طرح همسانی در مورد ترجمان‌ها و افرادی که با نیروهای امریکایی در افغانستان همکاری کرده اند وجود دارد. طرحی که به نام اس‌آی‌وی یا -ویزه‌ ویژه مهاجرت- معروف است؛ تا حالا راه هزارها افغانستانی را به امریکا باز کرده است.

خبرنگارانی که در ۲۰ سال حضور امریکا در افغانستان همکار رسانه‌های امریکایی بوده اند، نگران برخورد احتمالی طالبان اند. در ماه‌های اخیر و تشدید خشونت‌ها در افغانستان، شمار زیادی از خبرنگاران مورد آنچه به “حملات هدفمند” معروف شده است، قرار گرفته اند.

تا حالا دفتر ریاست جمهوری امریکا در این مورد واکنشی نداشته است.

افغانستان یکی از کشورهای ناامن برای خبرنگاران است.

در هفته‌های اخیر و بعد از اعلام خروج مطلق نیروهای امریکایی از افغانستان، دولت امریکا برنامه‌ای زیر عنوان “پناه دادن به متحدان” آغاز کرده است که در آن قرار است هزاران تنی که درخواست ویزه داده، و یا منتظر پاسخ در مورد تقاضای ویزه هستند را به کشور سومی انتقال دهند، و تا نتیجه بررسی درخواست‌های آنها، در مکان سومی بمانند.

بسیاری از این بیم دارند که نیروهای مسلح و امنیتی افغانستان زیر فشار طالبان کاملا از هم بپاشند. جورج دبیلو بوش رییس جمهور سابق امریکا – که مسوول تصمیم حمله به افغانستان بود – چهارشنبه هشدار داد که پیامدهای منفی خروج امریکا «غیرقابل تصور خواهد بود».

گروه طالبان اخیرا گفت که اگر این مترجمان «صف دشمن را ترک کنند و بخواهند به حیث یک فرد عادی در کشور خود زندگی‌کنند، تهدیدی متوجه آنها نخواهد شد».

طالبان همچنان هشدار داده‌اند که این مترجمان «باید با ابراز پشیمانی از گذشته‌شان»، در آینده راهی را اختیار نکنند که به گفته این گروه «خیانت به اسلام و کشور» دانسته می‌شود.

دولت امریکا برای خارج کردن مترجمان و سایر کسانی که با ایتلاف بین المللی کار کرده اند تحت فشار کنگره بوده است.

همچنین در شبکه‌های اجتماعی کارزاری با هشتگ (Get them to Guam (راه افتاده بود که از کشورهای عضو ناتو می‌خواست همکاران افغانستانی شان را به گوام منتقل سازند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email