ادام کینزینگر قانونگذار امریكایی معتقد است كه در صورت فروپاشی اوضاع امنیتی در افغانستان پس از عقب نشینی كامل امریکا از این کشور، ورود مجدد نیروهای امریكایی غیرممكن است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ یو اس نیوز گزارش داده است که كینزینگر نماینده جمهوری خواه امریكا در روزهای اخیر در میان رهبران كنگره بود كه حدس می زنند ایالات متحده ممكن است مجبور به بازگشت باشد.

با این حال؛ هنگامی که از او در مورد چالش های بازگشت سوال شد، کینزینگر گفت: «ایالات متحده توانایی انجام هر کاری را دارد. اما بازگشت به افغانستان یک وضعیت تقریبا غیرممکن است».

کارشناسان معتقدند بازگشت به افغانستان دشوار خواهد بود؛ زیرا کشورهای همسایه طرفدار بازگشت واشنگتن نیستند.

روسیه در حال حاضر مانورهایی را در تاجیکستان در مرز شمالی افغانستان برگزار می کند تا برای تهدیدهای امنیتی احتمالی طالبان آماده شود.

با این حال؛ بسیاری از افراد در دولت بایدن معتقدند که مسکو در واقع به متحد سابق شوروی خود فشار می آورد تا با تلاش های امریکا برای ایجاد پایگاه جدید ضد تروریسم همکاری نکند.

مقامات چینی نیز در حال برنامه ریزی برای سفر به کشورهای اطراف که ایالات متحده از آنها درخواست پایگاه کرده هستند. چین در تلاش است تا هرج و مرج ناشی از خلا قدرت در افغانستان را تحت کنترل خود درآورد و همچنین روابط چین و سایر کشورهای آسیای مرکزی را نزدیکتر کند.

هفته گذشته هنگامی که از جان کربی سخنگوی پنتاگون پرسیده شد آیا ارتش ایالات متحده توانایی بازگشت به افغانستان را دارد یا خیر، او از اظهار نظر در مورد این سوال فرضی خودداری کرد و گفت: «ارتش متمرکز بر انتقال به رابطه ای جدید با نیروهای افغانستان است».

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email