رییس جمهور ترکیه در خصوص مدیریت و حفاظت میدان هوایی کابل تاکید کرد که نمایندگان طالبان با امریکا مذاکره کردند؛ پس باید مذاکره با ترکیه را به راحتی بتوانند انجام دهند.

به گزارش آریاتودی به نقل از آناتولی؛ رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه پس از ادای نماز عید قربان در مسجد «خاله سلطان» در شهر لفکوشای جمهوری ترک قبرس شمالی در جمع خبرنگاران در رابطه با اظهارات طالبان در مورد روند مدیریت و حفاظت از میدان هوایی بین‌المللی کابل، پایتخت افغانستان توسط انقره گفت: «پرونده افغانستان را با گروه طالبان که از برخی مسایل ناراحت هستند بررسی و مذاکره خواهیم کرد. همانطور که طالبان با امریکا مذاکره کرد، مذاکره با ترکیه باید راحت‌تر از آن باشد».

اردوغان تاکید کرد: «ترکیه مغایرتی با عقاید (دینی) آن‌ها ندارد، به همین خاطر معتقدم که در دیدار با آن‌ها به توافق خواهیم رسید. روندی از دوحه آغاز شده و به آن‌جا رسیده، به نظرم این روند را به خوبی ارزیابی خواهیم کرد. موضوعات جایگزین‌ نیز وجود دارد، در مورد آن‌ها نیز اقدامات لازم را انجام می‌دهیم».

رییس جمهور ترکیه با یادآوری این موضوع قدرت‌های امپریالیست از بیش از 20 سال گذشته در افغانستان حضور دارند، خاطرنشان کرد: «ما در مقابل تمامی این قدرت‌ها در کنار برادران افغانستانی قرار گرفتیم و به همراه آن‌ها از میدان هوایی کابل حفاظت کرده و برای ارایه خدمات به مردم این کشور تلاش کردیم».

اردوغان با اشاره به این که هم اکنون در زمینه افغانستان سه قدرت؛ ترکیه، امریکا و ناتو وجود دارد، گفت: «امریکا تصمیم خود برای خروج از افغانستان را اعلام کرد، اما از ما خواستند تا به اداره میدان هوایی کابل که از 20 سال گذشته بر عهده داریم را ادامه دهیم. ما هم اکنون به این موضوع نگاه مثبت داریم، اما در عین حال برای شرایط دیگر برای ادامه حضور اعلام کردیم».

رییس جمهور ترکیه اضافه کرد: «شرایط ما این است که در موضوع دیپلوماسی امریکا در کنار ما قرار خواهد گرفت، امکانات لجستیک خود را در اختیار ترکیه قرار خواهد داد و همچنین در مقابل مشکلات بزرگ مالی و ادرای موجود در این زمینه از ترکیه حمایت کند. در صورت فراهم شدن این شروط ما هم اداره این میدان هوایی را در نظر داریم».

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email