رییس جمهور کشور در پیام عیدی خود خطاب به طالبان می‌گوید، گرفتن افغانستان با راکت ممکن نیست، اگر قدرت می‌خواهید باید «سلطان قلب‌ها» شوید.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ به نقل از دفتر رسانه‌ای ارگ، اشرف غنی رییس جمهور کشور صبح روز سه‌شنبه (29 سرطان/تیر – 20 جولای) پس از ادای نماز عید  قربان، در سخنرانی خود در ارگ ریاست جمهوری گفت: «رفتار و عملکرد گروه طالبان نشان می‌دهد که این گروه هیچ نیت و اراده‌ای برای صلح ندارد».

رییس جمهور گفت: «ما هیات خود را فرستادیم تا اتمام حجت کند و واضح بگوید ما اراده قاطع برای صلح و امنیت داریم، مگر آنان نیت و اراده ندارند، باید ما در این باره تصامیم اساسی بگیریم».

وی همچنین رهایی بیش از 5 هزار زندانی طالبان را به هدف اعتمادسازی و به میز مذاکره کشاندن گروه طالبان، یک اشتباه بزرگ خواند.

رییس جمهوری می‌گوید، پیش از رهایی این افراد عواقب بدی آن را به خارجی‌ها در میان گذاشته بود.

به گفته رییس جمهوری زندانیان رهاشده طالبان دوباره به جنگ برگشته‌اند. او به انس حقانی و مالی خان اشاره کرد و گفت که این افراد در حال حاضر مدیریت جنگ طالبان را به عهده دارند.

رییس جمهور کشور با اشاره به افزایش حملات طالبان و تخریب ملکیت‌های عامه گفت: «امروز مردم افغانستان سوالات جدی از گروه طالبان دارند».

آقای غنی گفت که پیام طالبان تنها پیام مرگ و تاریکی است. او خطاب به این گروه گفت که «آیا کدام پیام مثبت به مردم دارید؟».

آقای غنی خطاب به طالبان گفت: «چرا چشم آبادی وطن را ندارید؟ 260 تعمیر دولتی که به خون جگر مردم افغانستان ساخته شده، ویران شده است. چرا حب‌الوطن برای تان ننگ است؟ چرا اعدام صحرایی می‌کنید، چرا موتر بمب می‌کنید؟ چرا علمای دینی را ترور می‌کنید».

وی با اشاره به راکت‌پراکنی روز سه شنبه همزمان با ادعای نماز عید در اطراف ارگ ریاست جمهوری خطاب به طالبان گفت: «این کشور را با راکت گرفته نمی‌توانید؛ بلکه این کشور قلب می‌خواهد و سلطان قلب‌های افغانستان شوید و در یک روند ملی اشتراک کنید تا مردم شما را انتخاب کنند».

رییس جمهور در بخشی دیگر از سخنرانی خود به تشدید جنگ و سقوط ولسوالی‌ها پرداخت و گفت که پلان عاجل برای تغییر وضعیت روی دست گرفته شده است.

او بر تمرکز قوا تاکید کرد و گفت که با تمرکز قوا همه‌ چیز را بدست می‌آوریم.

آقای غنی همچنین گفت که برخی مداخلات سیاسی در تقرری‌ها در نهادهای امنیتی و دفاعی زمینه‌ساز شکست در برخی مناطق شده است. وی تاکید کرد که با قاطعیت جلو این گونه مداخلات را خواهد گرفت.

وی خطاب به سیاسیون گفت: «امروز، زمان وحدت و حمایت است، زمان امتیازگیری نیست، همه باید نشان بدهند که برای وطن چه کرده می‌توانند، آغوش جمهوریت فراخ است، همه ما در آن می‌گنجیم، بعد از اینکه بقای خود را تامین کردیم به یک بحث ملی خواهیم رفت».

گفتنی است که همزمان با ادای نماز عید، چندین راکت در اطراف ارگ ریاست جمهوری اصابت کرد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email