روسیه رسما طالبان را یک سازمان تروریستی می داند. اما با گسترش استقبال کرملین از طالبان افغانستان، به عنوان بخشی از فشار گسترده تر برای بهبود روابط خود در افغانستان با خروج نیروهای تحت رهبری ایالات متحده، سایت های خبری یادآوری می کنند که طالبان در لیست سازمان های تروریستی و افراطی ممنوع شده توسط روسیه از سال ۲۰۰۳ هستند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ تناقض ذاتی در دیدار هشتم و نهم جولای نمایندگان طالبان از مسکو، منجر به اعتراض در جبهه داخلی شده است. به گفته تحلیلگران در صحنه بین المللی، تلاش مسکو برای رابطه خوب با طالبان در میان خروج نیروهای غربی از افغانستان، رویکردی دو رویه را نشان می دهد.

آندره سرنكو متخصص مركز مطالعات افغانستان در مسكو در ارتباط با دیدار اخیر طالبان با مقامات روسیه در مسکو گفت: «این شبیه اسکیزوفرنی سیاسی خاص است و من فکر می کنم این نشانه آن است که امروز مسکو موضع روشنی در مورد اوضاع افغانستان ندارد».

ناظران اذعان می کنند که روسیه چاره ای جز مشارکت فعالتر در خلای ایجاد شده توسط خروج نیروها از افغانستان نداشته است. آنها می گویند مسکو بدنبال تامین منافع خود در افغانستان در صورت بازگشت احتمالی طالبان به قدرت است.

روسیه همچنین به معامله شرورانه تر با این گروه شورشی متهم شده است؛ از جمله ادعاهای گزارش شده توسط نیویارک تایمز مبنی بر اینکه مسکو در ازای کشتن سربازان امریکایی در افغانستان، به طالبان پاداش پرداخت می کرده است.

روسیه در هفته های اخیر مانورهای آموزش نظامی را در تاجیکستان انجام داده که برای کمک به امنیت مرز با افغانستان طراحی شده و به صراحت اعلام کرده است که با هرگونه حضور نیروهای جدید ایالات متحده در آسیای مرکزی مخالف است.

به نظر می رسد مسکو در حال توازن نیروها در افغانستان در صورت سقوط یکی از طرف هاست.

سرنکو تحلیلگر معتقد است روسیه برای این کار دو رابطه در کشور حفظ خواهد کرد؛ یکی با طالبان از طریق وزارت امور خارجه و دیگری با دولت در کابل از طریق شورای امنیت رییس جمهور ولادیمیر پوتین.

سرنکو می گوید: «زمان مشخص خواهد کرد که کدام یک از این روابط در نهایت صادقانه به نظر می رسد».

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email