دانش صدیقی، عکاس‌خبرنگار خبرگزاری رویترز که برای پوشش درگیری‌ها میان شبه نظامیان طالبان و نیروهای نظامی افغانستان به ولایت قندهار در این کشور رفته بود، کشته شد.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ به گفته منابع خبری محلی، آقای صدیقی در جریان پوشش رویدادهای نظامی افغانستان صبح روز جمعه (25 سرطان/تیر – 16 جولای) در ولسوالی «سپین بولدک» در نزدیکی مرز مشترک با پاکستان کشته شده است.

آقای صدیقی شهروند هند بود که حدود دو هفته پیش برای پوشش اخبار درگیری‌های افغانستان، وارد این کشور و با نیروهای ویژه افغانستان مستقر در قندهار همراه شده بود.

یک فرمانده افغانستانی با تایید خبر کشته شدن این عکاس‌خبرنگار به رویترز گفت که نیروهای ویژه افغانستان در حال جنگ برای بازپس گیری منطقه اصلی بازار ولسوالی «سپین بولدک» بودند که دانش صدیقی و یک افسر ارشد افغانستان بر اثر شلیک‌های طالبان کشته شدند.

آقای صدیقی پیش از کشته شدنش به رویترز گفته بود که هنگام تهیه گزارش از درگیری‌های صبح روز جمعه به دلیل اصابت چره، مجروح شده است.

صدیقی از سال ۲۰۱۰ به عنوان عکاس رویترز جنگ‌های افغانستان و عراق و همچنین بحران پناهندگان روهینگیا، اعتراضات هانگ کانگ و زلزله‌های نیپال را پوشش داده است. او برنده جایزه پولیتزر سال ۲۰۱۸ برای پوشش وضعیت پناهندگان روهینگیا بود.

تلاش برای بازپس گیری گذرگاه سپین بولدک

به گفته منابع خبری، نیروهای نظامی افغانستان روز جمعه برای باز پس گرفتن یک گذرگاه مرزی با پاکستان با جنگجویان طالبان درگیر شدند. آنان همچنین به نقل از شاهدان عینی از درگیری های شدید میان ارتش افغانستان و شبه نظامیان طالبان و تعداد زیاد کشته شدگان در این منطقه خبر دادند.

شبه نظامیان طالبان روز چهارشنبه گذرگاه «سپین بولدک» در مرز با پاکستان را تصرف کرده بودند. صاحب نظران نظامی از این تصرف به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای طالبان در جریان پیشروی در سراسر افغانستان پس از خروج نیروهای امریکایی یاد کرده‌اند.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز تایید کرد که میان نظامیان افغانستان و جنگجویان طالبان در گذرگاه مرزی «سپین بولدک» درگیری شدیدی رخ داده است.

هم زمان آسوشیتدپرس خبر داد که به تصاویری دست یافته است که نشان می‌دهد جنگجویانی به ظاهر «طالب» در بیمارستانی در یک شهر مرزی پاکستان تحت درمان هستند.

روابط پاکستان و افغانستان در سال‌های گذشته پر از سوءتفاهم بوده است. افغانستان، پاکستان را متهم می‌کند که به طالبان پناه داده است. امریکا نیز در گذشته از اسلام اباد انتقاد کرده‌ بود که به جنگجویان طالبان اجازه داده‌ تا برای درمان وارد پاکستان شوند.

نزدیک به دو میلیون پناهنده افغانستانی در پاکستان زندگی می‌کنند.

نبرد در شبرغان

تلاش برای بازپس گیری گذرگاه مرزی «سپین بولدک» در حالی در جریان است که خبرها از حمله جنگجویان طالبان برای تصرف دروازه ورودی شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان حکایت دارند. این منطقه تحت کنترل مارشال عبدالرشید دوستم، بوده است.

ذبیح الله مجاهد، عضو بلندپایه گروه طالبان در حساب کاربری خود در توییتر نوشت که «مجاهدین امارت اسلامی با تصرف دروازه ورودی شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان، به شهر شبرغان رسيدند. جزیيات بعدا».

با وجود این مقام های محلی در منطقه گفتند که نیروهای دولتی در ورودی شهر شبرغان با جنگجویان طالبان در حال جنگ هستند و مانع ورود آنان به مرکز شهر شده‌اند.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email